סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון ראשון לשנת 2015 ותחזית להמשך השנה | הכשרה - ביטוח בעולם פתוח
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע שימושי לשירותך, לדעת כדי להיות בראש שקט

מידע זמין על כל סוגי הביטוחים, טפסים וכלים שימושיים לשירותך

סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון ראשון לשנת 2015 ותחזית להמשך השנה

הריביות בשפל ובהעדר אלטרנטיבות שוק המניות ימשיך להפגין עוצמהבהתאם לתחזית שלנו מתחילת שנה כי שוק המניות ימשיך במסעו צפונה נראה כי המסע עוד לא הסתיים בנק ישראל הוריד את הריבית ל-0.1% ללא ספק שפל היסטורי של כל הזמנים וכספים רבים זורמים לשוק ההון בהעדר אלטרנטיבות. ההמלצה להימצא בעיקר במדדים הראשיים ולא להיכנס למלכודת נזילות כדוגמת מניות היתר שהינן פחות סחירות. השווקים המועדפים עלינו הם השווקים בישראל ובאירופה לצד הקטנה מסוימת בשוק האמריקאי. גם השוק המקומי ימשיך בביצועיו הטובים ולמי שלא הגדיל את החשיפה בתחילת השנה עדיין לא מאוחר ומומלץ לעשות זאת בעיקר דרך מניות במדד ת"א 25.

במשק המקומי המדדים שמתפרסמים ממשיכים להצביע על שיפור בפעילות הכלכלית ,הצריכה הפרטית ממשיכה להשתפר ונתמכת בריביות נמוכות ,הקצב השנתי של מכירות ברשתות השיווק עולה וכן גם פדיון בענפי המסחר והשירותים עלה ב-5.3% בחודשים נובמבר-ינואר והייצור התעשייתי צמח בחודשים אלו ב-6.1% כאשר ההיי-טק מוביל את הצמיחה בייצור התעשייתי. האבטלה בשפל ומנתוני הלמ"ס עולה כי אחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה במשק בקרב בני 15 ומעלה הסתכם בשפל של 5.3%, לעומת 5.6% בחודש ינואר.

בנק ישראל שהותיר את הריבית בהודעתו האחרונה על 0.1% מסתכל קדימה ובמידה ויראה כי האינפלציה תמשיך להפתיע כלפי מטה בחודשים הקרובים או שהשקל יתחזק יגיב ויוריד את הריבית לאחד משני התרחישים הנ"ל גם לריבית שלילית. בגזרת האג"ח לאור אפשרות של הורדת ריבית נוספת בהמשך השנה ואף מעבר לריבית שלילית ההמלצה להאריך את המח"מ באג"ח הממשלתי למח"מ בינוני של 4-5 שנים ולחלק באופן שווה את המרכיב השיקלי והצמוד בתיק.

בארה"ב נתונים מעורבים , המשך שיפור בשוק הנדל"ן והתגברות בקצב הרכישה של בתים חדשים המלווה בעלייה בביקוש למשכנתאות מנגד הוצאות הצרכנים קטנו מתחילת השנה וירידה נרשמה גם בהזמנת מוצרים בני קיימא , התנודתיות במחירי הנפט נמשכת, האירועים בתימן מחד העלו את מחירי הנפט אך הסכם מסתמן של  איראן עם המערב מוריד אותו. גם להתחזקות הדולר בעולם תרומה להיחלשות בתעשייה כאשר הייצור התעשייתי עלה ב-0.1% בלבד בחודש פברואר למול ציפיות האנליסטים שציפו לעליה של 0.3% . לאור האמור יש לשנות את תמהיל תיק המניות ושוק ההון האמריקאי שהיה השוק המועדף עלינו כבר מתחילת השנה הקודמת הפגין ביצועי חסר וימשיך השנה להפגין ביצועי חסר לעומת השוק האירופי וע"כ יש להגדיל את רכיב המניות באירופה ובמיוחד במדינות כמו גרמניה ובריטניה שייהנו מהאירו הנמוך ואשר בהם הנתונים הכלכליים מפתיעים לחיוב.

 

כלכלה גלובלית:

כללי: כלכלת העולם המשיכה להתאפיין גם ברבעון הראשון של 2015 במלחמת מטבעות חריפה כאשר מרבית הכלכלות מנסות להחליש את המטבע שלהן על מנת לשפר את הצמיחה. כלכלות רבות בהן ארה"ב, אנגליה, שבדיה וכעת גם האיחוד האירופי ביצעו או מתכננות לבצע הרחבה כמותית. רמת הריבית במדינות המפותחות נשארה מאוד נמוכה ואף ירדה לרמה שלילית במספר מדינות והצפי שלנו הוא ריבית נמוכה גם בהמשך השנה למרות חששות המשקיעים מהעלאת ריבית בארה"ב. עד כה בנקים מרכזיים ב-21 מדינות כבר ביצעו הורדת ריבית במהלך הרבעון הראשון של 2015. האינפלציה העולמית עדיין מאוד נמוכה וקיים אף חשש מדפלציה במדינות מסוימות וביחוד על רקע רמתן האפסית של הריביות לטווח הקצר. התקווה היא שמחירי הסחורות והאנרגיה הנמוכים אשר ירדו בחדות מתחילת השנה יתמכו בהמשך השנה בגידול בסחר העולמי ויסייעו לעולם להתאושש.
נתוני הבנק העולמי מצביעים על המשך מגמת הגידול באוכלוסיית העולם ועלייה בתוחלת החיים גם בשנה החולפת, שיעורי העוני והרעב העולמי יורדים וכל אלו תומכים בהמשך התפתחות העולם והכלכלות. ביחוד תומכים הנתונים בסקטור הרפואה שנסחר בימים אלו ברמות שיא ובכלל נדמה על פי תמחור השווקים, המיזוגים ורכישות והודעות חברות הפארמה והביוטק שאנו על סף פריצת דרך מדעית או מהפכה רפואית שתצליח בשנים הקרובות להנדס תרופות למחלות שבמשך שנים נחשבו כחשוכות מרפא.

תוצר עולמי גולמי- בשנה החולפת ניתן לראות המשך גידול איטי בתוצר כאשר עיקר הגידול מגיע מהשווקים המפותחים בעוד בשווקים המתעוררים אנו רואים את קו המגמה של הגידול בתוצר בירידה.

אינפלציה- בהיבט של אינפלציית הליבה ניתן לראות שמרבית הכלכלות הגדולות החטיאו בשנת 2014 את יעדי האינפלציה וזאת למרות רמת הריבית הנמוכה.

תשואות אג"ח 10 שנים:
רמת התשואה של האג"ח ל10 שנים מספרת בקצרה את סיפורו של העולם. בעוד האג"ח של שוויץ לדוגמה נסחר בתשואה שלילית של 0.061% , האג"ח של שכנתה ליבשת יוון נסחר בתשואה גבוהה של 10.67% והדבר מעיד על הלחץ של המשקיעים והקושי בניהול השקעות בתקופה זו.

 

השווקים בעולם:

ארה"ב:
המשק האמריקאי ממשיך להתאושש ולספק נתוני מאקרו חיוביים המעידים על צמיחה עם זאת בשיעורים מתונים. נדמה כי בחודש פברואר נבלמה הירידה בשיעורי האינפלציה ומדד המחירים לצרכן רשם עליה של 0.2% בהשוואה לחודש הקודם וזאת לאחר 3 חודשי ירידה. הדולר התחזק מתחילת השנה מול סל המטבעות. סגן יו"ר הפד סטנלי פישר התבטא לאחרונה וטען כי קיימת הצדקה להעלאת הריבית לפני סוף השנה אך בצורה איטית שכן קיים סיכון מזעזועים חיצוניים כדוגמת הירידה במחירי הנפט. יש לקוות שאכן ארה"ב תחזור כעת לפסי הצמיחה למרות הקושי לדוגמה במצב ההזמנות התעשייתיות הריאליות שעדיין נמצאות ברמה הנמוכה ב-10 אחוז מהממוצע שלהן לפני המשבר. לבנק הפדראלי לא נשארה כמעט תחמושת כעת כשהריבית נמוכה ובוצע כבר סבב 3 של הרחבה כמותית(QE). 

מדד המחירים לצרכן- לאחר ירידה קלה ברבעון האחרון של 2014 עת הפסיק הבנק הפדרלי לבצע הרחבה כמותית, אנו רואים מתחילת השנה את המדד מתאושש וחוזר לעלות.

דיור- חל גידול (שיא של 7 שנים בפברואר) בהיקף המכירות של בתים חדשים בארה"ב והקצב השנתי הוא 539 אלף יחידות. הנתון צפוי לתמוך ביחד עם העלייה בשכר הדירה בביקוש נוסף לדירות.

מדד מנהלי הרכש- האומדנים המוקדמים של חודש מרץ מצביעים על עליה מעבר לצפי לרמה של 55.3 נקודות בהשוואה ל55.1 נקודות בפברואר.

תוצר- מהאומדן השלישי לצמיחת התוצר עולה כי שיעור הצמיחה ברביע 4 נותר ללא שינוי בקצב שנתי של 2.2% בשנת 2014. קצב זה נמוך בהשוואה לרבעון ה-3 אשר עמד על 5% שנתי.

תעסוקה ושכר- שיעור האבטלה הוא הנמוך מאז 2008 ועומד על 5.5%, לאחר שמרבית הסקטורים חוו בשנים האחרונות לחצים להורדת השכר והתייעלות החברות נוצרו כעת לחצים להעלאת השכר ושיפור בתנאי התעסוקה. יחד עם זאת יש לשים לב כי מספר מקבלי תלושי המזון בארה"ב עדיין גבוה מאוד ועומד על קרוב ל20% מהאוכלוסייה, יתכן כי הדבר נובע מכך שחלק ניכר מההכנסה של האמריקאי הממוצע מיועדת להחזר חובות.

מכפילים וסקטורים s&p- מכפיל המדד עומד על 18.8% לעומת 16.8% בממוצע של ה10 שנים האחרונות וניתן לומר שמרבית הסקטורים נסחרים קרוב או מעל למכפיל הממוצע.

 שוק המניות- מדד ה- s&p-500 סיים רבעון 9 ברציפות באופן חיובי ונסגר בתשואה נמוכה של 0.44% מתחילת השנה ותשואה של 10.51% בשנה האחרונה. מדד הנאסד"ק עלה 3.48% מתחילת השנה ובסה"כ 18.5% בשנה האחרונה. ומדד הדאו ג'ונס סיים את הרבעון בתשואה שלילית של-0.26% . אנו רואים ששוק המניות האמריקאי מאוד תנודתי ברבעון האחרון והנתונים הכלכליים המעורבים שמתקבלים מעיבים על הביצועים.

מניית ענקית הטכנולוגיה אפל (AAPL) הייתה בפוקוס השנה כשנכנסה למדד הדאו ג'ונס. סקטור הבריאות המשיך לרשום ביצועי יתר בשנה החולפת ותעודת הסלIHE  שמרכזת חברות כגון ג'ונסון אנד ג'ונסון, פייזר ופריגו רשמה בשנה האחרונה תשואה של 40%.

 

אירופה:
על אף נתוני מאקרו מעט מעודדים שמתחילים להתקבל, כלכלת אירופה עדיין נאבקת על מנת לסיים את המשבר ולחזור לפסי הצמיחה. הבנק המרכזי (ECB) השיק תכנית הרחבה כמותית בהיקף חסר תקדים של 1.1 טריליון אירו עד ל2016 לפחות והוא התחיל לרכוש אג"ח בשוק בהיקף של 60 מיליארד אירו בחודש ובעיקר של איטליה וצרפת. יחס החוב תוצר גדל בהתמדה והנתון האחרון של הרבעון ה 3 לשנת 2014 נמצא ברמה של מעל ל92%. הריבית באירופה עדיין מאוד נמוכה ועומדת על 0.05% והריבית על הפיקדונות בבנקים היא שלילית ברמה של 0.2%- וזאת בניסיון נואש לדחוף את המשקיעים לשלוח את כספם לעבוד ולהשקיע במקום להושיב אותו בפיקדונות. האירו המשיך להיחלש השנה מול סל המטבעות כאשר אל מול הדולר הוא נחלש בשנה האחרונה במעל ל20%. תופעה מעניינת היא שלמרות קצב הילודה הנמוך ביבשת ישנו גידול גבוה באוכלוסייה וזאת בעקבות גלי המהגרים מהמזרח התיכון ומאפריקה. מדד הסטוקס 600 הכלל אירופי רשם תשואה של 16.6% בשנה האחרונה כאשר מתחילת השנה בלבד רשם המדד תשואה של 15.88%.

מדד מנהלי הרכש- אומדן מוקדם עבור חודש מרץ עמד על 51.9 נקודות ואומדן מוקדם עבור מדד מנהלי הרכש לענף השירותים עמד על 54.3 נקודות, רמתו הגבוהה מזה כ 4 שנים.

אינפלציה- שיעור האינפלציה בגוש האירו לחודש פברואר הוא שלילי ברמה של 0.3%- וזאת לאחר שבינואר הוא כבר עמד אף ברמה נמוכה יותר של 0.6%-.

תוצר- לאחר שבשנת 2013 השינוי בתוצר הגולמי בגוש האירופי כבר היה שלילי, את 2014 מסיימת היבשת הישנה עם תוצר חיובי נמוך כאשר הקצב ברבעון האחרון של 2014 עמד על 0.86%.

אבטלה- אנו רואים ירידה באבטלה באיחוד האירופי לרמה של 11.23% בינואר 2015, השיעור עדיין גבוה אבל צריך לזכור שעד ספטמבר 2014 האבטלה עמדה על מעל ל12%.

גרמניה- הקטר של אירופה צמחה ב2014 בקצב של 1.6% ועדכנה את תחזיות הצמיחה לשנת 2015 ל1.7%. הירידה במחירי האנרגיה מסייעים לגרמניה רבות שכן בעקבות ריבוי המפעלים בה היא צרכנית כבדה של אנרגיה. בניגוד למרבית הגוש האבטלה בגרמניה נמוכה ועמדה ב2014 ברמה של 6.6% בלבד והאינפלציה הייתה חיובית אם כי נמוכה ברמה של 0.9%. מדד הדאקס רשם בשנה החולפת תשואה של 22.4% כאשר מתחילת השנה הוא כבר צבר 21.5%

 

בריטניה- לקראת הבחירות בממלכה המאוחדת הממשלה מעלה את שכר המינימום ל6.7 ליש"ט לשעה. התמ"ג הרבעוני עלה ב0.6%. מדד הפוטסי השיא בשנה החולפת תשואה של 2.38% בלבד אך מתחילת השנה רשם תשואה של 4.7%.

רוסיה- בעקבות הסנקציות הכלכליות לאחר כיבוש חצי האי קרים והירידות החדות במחירי הנפט נפגעה מאוד כלכלת רוסיה ברבעון הראשון של 2015 והתכווצה ב0.7%. פרט להשפעה על מספר חברות ישראליות שחשופות מאוד לשוק הרוסי צופים אנליסטים גם השפעה על השוק האירופי כולו שצורך מרוסיה נפט ומוכר לה מזון והדבר עשוי להוביל בקרוב להפחתת או אפילו להפסקת הסנקציות. מדד הRTX הרוסי רשם תשואה של 15.7% מתחילת השנה.

יוון- לאחר שהבנק המרכזי האירופי הודיע לבנקים המסחריים שלא להגדיל את חשיפתם לאג"ח של ממשלת יוון, הודיעה הממשלה היוונית למנהיגי האיחוד האירופי כי בכוונתה להציג רפורמות נרחבות וזאת בתמורה להמשך קבלת הסיוע. סוכנות הדרוג פיץ' החליטה למרות הצעדים להקדים ולהוריד את תחזיות הצמיחה של יוון לשיעור של 0.5% ואת הדרוג של יוון לרמה של CCC . האזרחים ממשיכים למשוך את פקדונותיהם מהבנקים היוונים ובפברואר הם הגיעו לרמתם הנמוכה מזה עשור.

 


אסיה פסיפיק:

סין- הנתונים הכלכליים ממשיכים לאכזב והצפי של בלומברג לצמיחה ברבעון הראשון עומד על קצב שנתי של 6.3% בלבד. אומדן מוקדם של מדד מנהלי הרכש של HSBC לחודש מרץ מצביע על שפל של 11 חודשים ברמה של 49.2 נקודות וזאת בהשוואה ל5.7 בחודש פברואר. מדד ההנג סנגעלה ב6.04% מתחילת השנה

 

יפן- קושי בהשגת יעדי האינפלציה מגדילות את הסיכויים להרחבה כמותית נוספת. המריכה הפרטית התכווצה ב2.9% בשנה האחרונה. אומדן מוקדם לחודש מרץ בתחום היצור ירד רמה של 50.4 נקודות וזאת בהשוואה לרמה של 51.6 נקודות שנרשמה בפברואר. מדד הניקיי עלה ב9.1% מתחיל השנה.

 

אוסטרליה- היבשת הקטנה חשופה מאוד למגזר הסחורות שנמצא בירידה השנה אולם רזרבות העבר ושוק העבודה היציב מסייעות לה להתמודד עם כך בהצלחה בינתיים. האינפלציה עומדת על 1.7%. המדד של סידני רשם תשואה של 8.25% מתחילת השנה.

 

אפריקה:
עדיין רחוקה מאוד מלהיות שוק מפותח אבל הופכת יותר ויותר מעניינת, עם מחצבים אדירים, כוח עבודה זול והמון תשתיות לפתח אנו רואים את היבשת השחורה מושכת השקעות רבות אליה וגם של חברות ישראליות. במידה ומגמת הכסף הזול בעולם תימשך וימשיך החוסר במקורות השקעה מניבים בעולם המערבי נראה עוד ועוד כסף שזורם לפיתוח היבשת ואוכלוסייתה הגדלה.

 

ישראל:

אינפלציה וריבית:

בנק ישראל הוריד את הריבית ברבעון הראשון בכ 0.15%, וכעת ריבית בנק ישראל עומדת בסוף הרבעון הראשון של 2015 על רמה של 0.1%. הורדות הריבית ברבעון זה נבעו בשל הקיפאון ברמת האינפלציה והתחזקות השקל מול סל המטבעות. כתוצאה מירידת הריבית הדולר התחזק מול השקל ברבעון האחרון בכ 1.5% בלבד.
חטיבת המחקר של בנק ישראל העלה את תחזית הצמיחה לשנת 2015 ל 3.2% לעומת צמיחה של 3% בעדכון הקודם. הגורמים לעליה  בתחזית הם הנתונים הכלכליים שהתפרסמו ברבעון האחרון אשר הראו שיפור מסוים בנתונים הכלכליים של המשק, גידול בצריכה הפרטית וירידה חדה באבטלה.

סביבת האינפלציה הנמוכה נשארה גם ברבעון זה, שני המדדים האחרונים היו נמוכים מהציפיות ומדד המחירים לצרכן ירד ב 1.5% בשנה האחרונה. המדדים השליליים בחודשים האחרונים נבעו בעיקר מהוזלה במחירי המים והחשמל ובעיקר מהירידה החדה במחירי הנפט בחצי שנה האחרונה.

ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, שונות מאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 1.2% ו 0.5% בהתאמה. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש אפריל, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 0.4% בלבד.
להערכתנו, במידה ומגמת ייסוף השקל תמשך בתקופה הקרובה, וסביבת האינפלציה תישאר נמוכה בנק ישראל ייאלץ להוריד שוב את הריבית במשק ואף תיתכן תכנית הרחבה מוניטרית אשר תתמוך באינפלציה ובהיחלשות השקל מול שאר המטבעות בעולם.

שוק העבודה- נתוני סקר כוח האדם לפברואר ממשיכים להעיד על חוזקו של שוק העבודה הישראלי. שיעור האבטלה בקרב בני 15 ומעלה ירד לרמה של 5.3% וזו הרמה הנמוכה מזה 30 שנה. מנגד נרשמה הרעה בשיעור ההשתתפות שירד לרמה של 64%. הקיזוז של 2 נתונים אלו תמך לבסוף בשיעור התעסוקה שנותר ללא שינוי ברמה של 60.6% והדבר עשוי להעיד על כך שמובטלים מתייאשים ומפסיקים לחפש עבודה.

 

שוק המניות בארץ:

שוק המניות המקומי- מדד ת"א 25 רשם תשואה של 10.8% מתחילת השנה, מדד ת"א 75 שהתחיל את השנה בסערה דעך מעט אך רשם עדיין תשואה חיובית של 6.9% מתחילת השנה. מדד היתר 50 רשם ביצועים עודפים נאים והשיא 14.9% מתחילת השנה. הסקטורים הרווחים ביותר מתחילת השנה היו הנדל"ן שעה ב18.9% והבלוטק שעלה ב17.4% מתחילת השנה.
מניות התקשורת המשיכו לצנוח גם מתחילת השנה בעקבות מלחמת המחירים ומדד התקשורת רשם תשואה שלילית של 3.7%- השנה.

אפיק ממשלתי שקלי:
ברבעון הראשון של 2015 איגרות החוב השקליות הממשלתיות רשמו רווחי הון גדולים במיוחד, בהתאם לירידת התשואות בארצות הברית ובמדינות אירופה בעיקר  בשל ההרחבה המוניטרית בגוש האירו . האג"ח לעשר שנים נסחר בסוף הרבעון הרביעי של שנת 2014  בתשואה של 2.3%, בסוף הרבעון הראשון של 2015 האג"ח לעשר שנים  נסחר בתשואה של 1.52%. תהליך ירידת התשואות התרחש בעיקר במח"מים הבינוניים והארוכים – מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת השנה בתשואה לפדיון של כ- 0..25% וכעת המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.09% המשקפת עליה בציפיות להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים. בתום הרבעון הרביעי של 2014  מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 2.26%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 0.8% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של כ- 0.35%. כעט התשואות עומדות על 1.62%, 0.55% ו- 0.11% בהתאמה.

אפיק ממשלתי צמוד המדד:
גם האפיק הצמוד רשם עליות שערים , אך באופן מתון יותר ביחס לאפיק השקלי, בעקבות המדדים הנמוכים שפורסמו ובעקבות ציפיות אינפלציה נמוכות להמשך השנה. יוצא דופן היה החלק הקצר של העקום שרשם ירידות שערים – כך מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, ירד ב- 0.37% ברבעון הראשון . מדד האיגרות שבין 2-5 שנים רשם תשואה של כ- 0.84% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים רשם תשואה של כ- 3.12% התנהגות העקומים (השקלי ביחס לצמוד) שיקפה את צפיות המשקיעים לסביבת אינפלציה נמוכה בהמשך השנה.

האפיק הקונצרני:
האפיק הקונצרני לא נשאר מאחור והמשיך במגמה החיובית ברבעון האחרון, אך בחודש האחרון חלה תפנית והמדדים הקונצרנים סיימו את חודש מרץ בירידות שערים לאחר שבנק ישראל הותיר את הריבית לחודש אפריל ללא שינוי.
בדומה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, גם בשוק הקונצרני האפיק השקלי הניב ביצועים עודפים ביחס לצמוד כאשר מדד התל בונד השקלי הניב תשואה של כ- 2.73% בעוד שמדד התל בונד 60 הניב תשואה של כ- 1.47% בלבד ומדד התל בונד בנקים הניב תשואה חיובית  של כ- 0.45% הנמוך מבין מדד התל בונד.

לאחר תהליך עליית השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים נמוכות מאוד ביחס לרמות ההיסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 1.24% לאחר שבסוף שנת 2013 הוא נסחר בתשואה של כ- 1.3% למח"מ של כ- 3.93 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 1.8% למח"מ של כ- 2.89 שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 1.65% עבור התל בונד 60 וכ- 1.19% עבור התל בונד השקלי.

 

 

סחורות:

השנים האחרונות היו נוראיות עבור משקיעי הסחורות כשמדדי הסחורות נשחקו בצורה דרמטית. מדד ה CRY שעמד בשיא הלא הגיוני של שנת 2008 על רמה של כ 460 נקודות ועל שיא מקומי של כ 370 נקודות בשנת 2011, נמצא כעת בשפל רב-שנתי על רמה של 215 נקודות בלבד. נמוך מעט מהשפל של תחילת 2009, שיאו של המשבר הפיננסי, בעיקר עקב התחזקותו של הדולר בעולם (קיים ביניהם מתאם שלילי חזק).

נפט- מחיר הנפט הגולמי מסוג  WTIירד מאז אוגוסט כמעט במחצית והוא עומד כעת על כ- 48 דולר לחבית. הירידה בארבעת החודשים האחרונים במחיר הנפט הושפעה מתהליכים ארוכי טווח, אך רבים הופתעו מעוצמת הירידות. בין הגורמים המשפיעים על ירידת המחירים החדה: העלייה בתפוקת הנפט של ארצות הברית, התחזקות הדולר בעולם, רגיעה מסוימת במתיחות הגיאופוליטית באפריקה ובמזרח התיכון, בעיקר בגזרה האירנית, וכן האטה בביקושים ושינוי בתפיסה של סעודיה. פרשנים טוענים כי סעודיה מתכוונת לאפשר מחירי נפט נמוכים יחסית במשך השנתיים הקרובות, על מנת לעצור את ההשקעות והפיתוחים הטכנולוגיים בארה"ב שנועדו להגביר את תפוקת הנפט. הכוונה היא בעיקר לטכנולוגיית פצלי שמן שהקפיצה את התפוקה ונמשכת במלוא המרץ. אנליסטים מעריכים כי מחירי נפט של מתחת ל-75 דולר לחבית ומתחת לכך מעמידה בספק את הכדאיות הכלכלית של חברות המפיקות נפט מפצלי שמן והדבר יפגע בתעשייה. המשמעות היא שהעולם יקבל מחירי נפט נמוכים בטווח של השנה- שנתיים הקרובות, אך בטווח הארוך יותר סעודיה תשמר את מעמדה ומעמד קרטל הנפט אופ"ק, תפגע בפיתוחים הטכנולוגיים ותשמור על מחירים גבוהים יחסית. סיבה נוספת מבחינתם של הסעודים היא לפגוע בכלכלה האירנית הנשענת על מחירי נפט גבוהים.
מדינות העולם נחלקות לשניים: מדינות שנהנות מהמחיר היורד של חבית נפט ומדינות שהירידה במחיר הסחורה מאיים על היציבות שלהן. רוב התעשייה בארה"ב ובסין נהנית ממחירי האנרגיה הנמוכים, אך היצרנים מסביב לעולם צריכים להתמודד עם ירידה פתאומית של מיליארדי דולרים בהכנסות.
רוסיה כבר הודיעה כי במחירי נפט נוכחים של מתחת ל-60 דולרים לחבית, המדינה צופה ירידה של 4.5% בתוצר בשנת 2015.

 

מטבעות:

מאז הפחתת הריבית של בנק ישראל בסוף פברואר השקל פוחת ב-5 אחוזים מול הדולר. חלק מהפיחות מוסבר ע"י התחזקות הדולר בעולם בעקבות התגברות האינדיקטורים החיוביים מארה"ב, וחלקו בעקבות הצמצום המהיר בפערי הריביות של השקל למטבעות הזרים. למעשה, שער השקל מול הדולר כבר הגיע ל-4.06 לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל והערכה של אנליסטים זרים כי הריבית תרד שוב, אך מאחר והריבית נשארה על רמה של 0.1%, ירד השער בחזרה לרמה של 3.93.
מתחילת הרבעון התחזק הדולר אל מול השקל ב- 2.2% ואילו האירו נחלש ב-8.6%.