סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון שלישי לשנת 2014 ותחזית להמשך שנה | הכשרה - ביטוח בעולם פתוח
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון שלישי לשנת 2014 ותחזית להמשך שנה

הביקוש לדירות חדשות ממשיך לצלול בהמתנה לחוק מע"מ אפס

על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו מסתמנת ירידה חדה במכירת דירות חדשות כאשר ב-8 החודשים הראשונים של השנה רכש הציבור 13,270 דירות חדשות ,ירידה של 22.5% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בחודש אוגוסט בלבד נמכרו כ-1500 דירות חדשות, ירידה של 31% לעומת חודש אוגוסט אשתקד. הביקוש לדירות חדשות נפגע בעיקר מהמתנת זוגות צעירים רבים ליישום חוק מע"מ אפס של שר האוצר לפיד. מגמה זו צפויה להימשך עד ליישום החוק או עד להפלתו וגורמת בינתיים לעליית מלאים של דירות חדשות שטרם נמכרו דבר כשלעצמו מעלה את הסיכון לענף הנדל"ן שכן ענף זה מתבסס בעיקרו על מימון כתוצאה ממכירות מוקדמות.

בארה"ב הכלכלה ממשיכה לצמוח בעוד אירופה דורכת במקום. הכלכלה בארה"ב צמחה ברבעון השני בשיעור שנתי גבוה של 4.6% זאת לעומת נתוני אומדן שהצביעו על עליה של 4.2%. מכירות של בתים חדשים בארה"ב עלו ב-18% בחודש אוגוסט ומדד אמון הצרכנים עלה ל-84.6 נק' בחודש ספטמבר עלייה זו באמון הצרכנים תומכת בנתוני הצריכה הפרטית שעלו בשיעור של 2.5% וזאת בהמשך לגידול של 1.2% ברבעון הראשון. גם שיעור האבטלה ירד מרמה של 6.2% לרמה של 6.1% בחודש אוגוסט ומספרם של דורשי דמי האבטלה גם בספטמבר המשיך וירד. לאור המשך שיפור הנתונים בארה"ב אנו ממשיכים להמליץ על הגדלת החשיפה לשוק המניות בארה"ב ובעיקר דרך מניות המעגל השני של חברות בינוניות וקטנות שעד עתה נהנו פחות מהעלייה בשווקים שם.

לאור חוזקו של המשק בארה"ב אנו צופים העלאת ריבית שם כבר ברבעון השני של השנה הבאה כאשר החוזים העתידיים על הריבית בארה"ב מצביעים כי הריבית תעמוד על 0.75% בסוף 2015 כלומר עליה של חצי נקודות האחוז מהרמה הנוכחית.  משמעות הדבר עליה בתשואות של האג"ח ל-10 שנים בארה"ב לרמות של 2.8% ומעלה כבר לקראת סוף השנה הנוכחית דבר שיקרין גם על האג"ח הישראלי וע"כ יש לצמצם סיכונים להתרכז במח"מ הקצר.

באירופה בשונה מארה"ב אנו לא רואים התאוששות קרבה והבנק המרכזי האירופי הוריד את הריבית לשפל היסטורי של 0.05% כאשר הריבית על ההפקדות ירדה ממינוס 0.1% לרמה של מינוס 0.2% כמו כן הודיע הבנק המרכזי על רכישת אג"ח מגובות נכסים ובאותה נשימה הודיע נשיא ה-ECB  מריו דראגי כי הבנק ינקוט בצעדים ככל שיידרש על מנת לתמוך בכלכלה האירופית. בגרמניה ,הכלכלה הגדולה בגוש האירו ,התוצר לרבעון השני התכווץ ב-0.2% זאת לאחר צמיחה של 0.7% ברבעון הראשון.

האירו נחלש מול הדולר והגיע לשפל של שנתיים זאת עקב הצפייה כי ארה"ב תהיה הראשונה לעלות ריבית מבין המדינות המפותחות דבר שגרם להתחזקותו של המטבע הירוק מול רוב המטבעות בעולם וגם מול השקל. מאז הפחתת הריבית של בנק ישראל בסוף יולי השקל פוחת ב-7% מול הדולר וב-4 אחוזים מול סל המטבעות זאת לעומת יציבות מול היין והאירו. ההערכה היא כי הדולר ימשיך ויתחזק מול השקל וכן גם מול האירו.

 

שווקי המניות בעולם

הכלכלה הגלובלית- שוקי המניות שוברים שיאים חדשים ברמות המחירים על רקע נתונים חיוביים לגבי הפעילות הכלכלית, המשך מדיניות מוניטארית מרחיבה וכן ירידה במספר גורמי סיכון, שהעיבו בעבר על השווקים. האינפלציה נמוכה מאוד ושיעורי האבטלה בעיקר באירופה עדיין גבוהים, מה שמבטיח שהריביות הנמוכות יישארו עמנו לפחות בכל שנת 2014 וככל הנראה גם הרבה מעבר לכך.
הפד אף מנסה להעביר את המסר שצמצום רכישות האג"ח, אינו מאותת על העלאת ריבית קרובה, וכל עוד לא נראה תפנית חיובית בשוקי העבודה במערב, לא יהיה שינוי של ממש בריביות.
על אף הרבעון החיובי, חשוב לזכור כי העליות לוו בתנודתיות רבה של השווקים, בעיקר באירופה.

ארה"ב- מרבית הנתונים ממשיכים להיות חיוביים – ארה"ב מתרחבת בקצב שנתי של 4.6% ברבעון השני של השנה. מדובר בצמיחה רבעונית חזקה מאז 2011. אולם, יש לזכור כי הצמיחה היא ביחס לרבעון הראשון שבו הכלכלה האמריקאית התכווצה ב-2.1%.
שוקי המניות נפלו בשבוע האחרון לאחר שהנתונים הכלכליים החזקים העלו את החששות שהפדרל ריזרב עשוי להעלות את שיעור הריבית מוקדם מהצפוי.

אירופה – הנתונים הכלכליים בגוש האירו מוסיפים להצביע על פעילות ממותנת. אומדן למדד אמון הצרכנים ירד זה החודש הרביעי ברציפות וגם באומדנים המוקדמים למדד מנהלי הרכש לחודש ספטמבר נרשמה ירידה קלה. מדד היצור ירד לרמה של 57.5 נקודות וזה של מגזר השירותים ירד לרמה של 54.1נקודות. בנאום שנשא נשיא ה ECB מריו דראגי, הוא שב והדגיש כי הבנק מוכן לנקוט בצעדים לא קונבנציונליים נוספים במאבקו נגד האינפלציה הנמוכה בגוש האירו.

בסיכום רבעוני מדד הדאו עלה ב-1.7%, S&P 500 עלה ב-1.2% והנסדא"ק עלה ב-2.4%.
מדד היורוסטוקס 600 הניב תשואה של 0.5% ומדד ה DAX הגרמני המייצג את החברות המובילות בגרמניה ירד בכ-3.5%.
מדד הניקיי היפני שהיה המדד הטוב ביותר בשנה שעברה כאשר זינק בכ-57% עקב רפורמות מרחיקות לכת לשינוי מבנה הכלכלה, בשילוב עם הרחבה מוניטארית ופיסקאלית חסרת תקדים, עלה מתחילת הרבעון בכ-7.6%.
מדד השווקים המתעוררים של MSCI הניב תשואה שלילית של 2.6%, כאשר מדדי המניות בברזיל ובהודו עלו מתחילת הרבעון ב-7.6% וב-5% בהתאמה.

 

שוק המניות בארץ

ישראל - המשק והפעילות הריאלית המקומית:

הפעילות הכלכלית – שיעור האבטלה עלה בחודש אוגוסט לרמה של 6.4% , תוך ירידה במספר המועסקים בחודשיים האחרונים. נ תוני הפדיון ברשתות השיווק מראים ירידה חדה בחודשי מבצע צוק איתן – ירידה מצטברת של כ- 4% בחודשים יולי אוגוסט. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אומדן לצמיחה לשנה זו 2%.

גם נתוני סחר חוץ היו חלשים, עם ירידה של כ 14%- בליבת הסחורות, כאשר חלק מזה נובע ממבצע צוק איתן. ירידה בייצוא במקביל לעלייה קלה בייבוא משפיעה על הגרעון המסחרי, וכמו כן תשפיע על צמיחת המשק ברבעון הבא.  ייבוא מוצרי ההשקעה אמנם גדל במעט, אך בשאר הסעיפים ניכרה חולשה (במיוחד בסעיף ייצוא תרופות).

תקציב המדינה – לפני כניסת החג הושגה פשרה בין שר האוצר לראש הממשלה לפיה משרד הביטחון יקבל כ 7-8 מיליארד שקל השנה לכיסוי הוצאות הלחימה וכי תקציב הביטחון יגדל בשנה הבאה בכ- 6 מיליארד שקל. יעד הגירעון לשנה הבאה יועלה ל - 3.4% מהתמ"ג.

 

שוק המניות המקומי

הבורסה משייטת ברמות שיא כל הזמנים. לאחר שעלתה במיוחד בחודש ספטמבר. חלק ממדדי המניות המקומיים נמצאים בעת הנוכחית ברמות שיא היסטוריות, המושפעות ככל הנראה, מהמגמה החיובית בשווקים המפותחים בכלל ובארה"ב בפרט. הגורמים המרכזיים המזינים את המגמה החיובית הם: הריביות הנמוכות במדינות המפותחות, כמו גם בישראל, אשר תומכים בתשואות הנמוכות בשוק אגרות החוב ומקטינים את האטרקטיביות של השקעה באפיק זה (המשמש כאלטרנטיבה להשקעה במניות).
המניות הבולטות ברבעון הם עזריאלי, לאומי, טבע ופריגו. טבע גם בולטת במיוחד בתשואה שהשיגה מתחילת השנה עלייה של 45% בשער המניה.
בסיכום רבעוני עלה מדד המעוף ב- 5%, מדד ת"א 75 עלה 0.7% ומדד היתר 50 ירד ב-3.9%. ראוי לשים לב למדד הביומד שהתרסק ב-18% מתחילת הרבעון וב-27% מתחילת שנה. מנגד מדד הבנקים התחזק ב-7% ברבעון השלישי מה ש"משך" את מדד המעוף לעליות נאות ברבעון.


סחורות

נפט- מחיר הנפט הגולמי מסוג  WTI ירד ב- 14.7% ברבעון זה.

זהב- מתחילת הרבעון ירד מחיר הזהב ב-8%. כאשר מתחיל השנה מחירו כמעט ללא שינוי. מחיר אונקיה נסגר על 1216 דולר לאונקיה בסוף החודש.
מחיר הזהב סגר את שנת 2013 במחיר של 1206 דולר לאונקיית זהב. זאת לאחר שירד 27.5% בשנה שעברה.

סחורות חקלאיות- מחיר התירס שעלה בתחילת השנה על רקע סימנים של ביקוש גובר למשלוחים מארה"ב, יצרנית התירס הגדולה ביותר בעולם, ירדו ברבעון ב-24% לרמות ששררו בתחילת השנה.


מטבעות
מאז הפחתת הריבית של בנק ישראל בסוף יולי השקל פוחת ב-4 אחוזים מול סל המטבעות (7% מול הדולר לעומת יציבות מול היין והאירו). חלק מהפיחות מוסבר ע"י התחזקות הדולר בעולם (עלייה של כ-4% של הדולר מול סל המטבעות DXY) בעקבות התגברות האינדיקטורים החיוביים מארה"ב, וחלקו בעקבות הצמצום המהיר בפערי הריביות של השקל למטבעות הזרים.
מתחילת הרבעון התחזק הדולר אל מול השקל ב- 7.2% ואילו האירו והיין נחלשו ב-0.3% וב-0.7% אל מול השקל.

 

 השוק הסולידי 

אינפלציה וריבית

בנק ישראל הוריד את הריבית ברבעון השלישי בכ 0.5%, וכעת ריבית בנק ישראל עומדת בסוף הרבעון השלישי של 2014 על רמה של 0.25%. הורדות הריבית ברבעון זה נבעו בשל הקיפאון ברמת האינפלציה והתכווצות בפעילות הכלכלית בעקבות מבצע צוק איתן והתחזקות השקל מול הדולר. כתוצאה מירידת הריבית הדולר התחזק מול השקל בחודשיים האחרונים בכ 8% ועומד ברמתו הגבוהה מזה שנה וחצי.
חטיבת המחקר של בנק ישראל הורידה את תחזית הצמיחה לשנת 2014 ל 2.3% לעומת צמיחה של 2.9% בעדכון הקודם. הגורמים לירידה בתחזית הם הנתונים הכלכליים שהתפרסמו בחודש האחרון אשר הראו ירידה חדה במרכיבי התוצר בעקבות התארכות מבצע צוק איתן וכן עלייה בשיעור האבטלה מ- 6.2%  ל- 6.4%.

סביבת האינפלציה הנמוכה נשארה גם ברבעון זה, שני המדדים האחרונים היו נמוכים מהציפיות ומדד המחירים לצרכן נשאר ללא שינוי בשנה האחרונה.
להערכתנו, בשל הנתונים הכלכליים שהתפרסמו לאחרונה המעידים על המשך התכווצות הפעילות במשק לא נשללת האפשרות שבנק ישראל יוריד שוב את הריבית עד סוף השנה.

ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, שונות מאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 1.1% ו 1.2% בהתאמה. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש אוקטובר, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 0.8% בלבד.

 

האפיק השקלי

ברבעון השלישי של 2014 איגרות החוב השקליות הממשלתיות רשמו רווחי הון, בהתאם למגמת ירידת התשואות באג"ח של ארה"ב ומדינות אירופה. האג"ח לעשר שנים נסחר בסוף הרבעון השני בתשואה של 2.82%, בסוף הרבעון השלישי של 2014 הוא נסחר בתשואה של 2.32%. תהליך ירידת התשואות התרחש בעיקר במח"מים הבינוניים והארוכים – מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת השנה בתשואה לפדיון של כ- 0.9% וכעט המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.22% המשקפת עליה בציפיות להורדת ריבית נוספת לקראת סוף השנה. בתום הרבעון השני מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 2.7%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 1.3% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של כ- 0.74%, בדומה למק"מים. כעט התשואות עומדות על 2.21%, 0.78% ו- 0.27% בהתאמה.

האפיק צמוד המדד
גם האפיק הצמוד רשם עליות שערים , אך באופן מתון יותר ביחס לאפיק השקלי, בעקבות המדדים הנמוכים שפורסמו ובעקבות ציפיות אינפלציה נמוכות להמשך השנה. יוצא דופן היה החלק הקצר של העקום שרשם ירידות שערים – כך מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, ירד ב- 0.39% ברבעון השני . מדד האיגרות שבין 2-5 שנים רשם תשואה של כ- 0.51% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים רשם תשואה של כ- 1.57%. התנהגות העקומים (השקלי ביחס לצמוד) שיקפה את צפיות המשקיעים לסביבת אינפלציה נמוכה בהמשך השנה.
 

האפיק הקונצרני
האפיק הקונצרני לא נשאר מאחור והמשיך במגמה החיובית ברבעון האחרון, אך בחודש האחרון חלה תפנית והמדדים הקונצרנים סיימו את חודש ספטמבר בירידות שערים לאחר שבנק ישראל הותיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי.
בדומה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, גם בשוק הקונצרני האפיק השקלי הניב ביצועים עודפים ביחס לצמוד כאשר מדד התל בונד השקלי הניב תשואה של כ- 2.15% בעוד שמדד התל בונד 60 הניב תשואה של כ- 1.3% בלבד ומדד התל בונד בנקים הניב תשואה חיובית  של כ- 1% הנמוך מבין מדד התל בונד.

לאחר תהליך עליית השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים נמוכות מאוד ביחס לרמות ההיסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 1.24% לאחר שבסוף שנת 2013 הוא נסחר בתשואה של כ- 1.3% למח"מ של כ- 3.93 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 1.8% למח"מ של כ- 2.89 שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 1.65% עבור התל בונד 60 וכ- 1.19% עבור התל בונד השקלי.

 

רוצה ליהנות מהבסט של עולם הפיננסים? בחר עכשיו אחת מתוכניות Best Invest הייחודיות של הכשרה חברה לביטוח.