סיכום הרבעון השני לשנת 2016 ותחזית להמשך השנה | הכשרה
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע שימושי לשירותך, לדעת כדי להיות בראש שקט

מידע זמין על כל סוגי הביטוחים, טפסים וכלים שימושיים לשירותך

סיכום הרבעון השני לשנת 2016 ותחזית להמשך השנה | הכשרה

Brexit – כמו בחיי נישואין גם בשוק ההון להתגרש זה עסק יקר

הרבעון השני של השנה הסתיים בסערה לאחר שתושבי בריטניה הצביעו לעזוב את האיחוד ההחלטה שהייתה בניגוד לסקרים שלחה את המדדים בעולם לירידות חדות. מדדי המניות בכל העולם עברו לירידות חדות עם היוודע דבר משאל העם בבריטניה השוק שלח לירידות חדות כמעט את כל נכסי הסיכון, ללא הבחנה גדולה בין מידת ההשפעה הצפויה של ה- Brexit עליהם. skiraQ22016_ex1.pngמניות הבנקים הבריטים איבדו כ-30% משווים בשני ימי מסחר וגם חברות אמריקאיות ויפניות לא נותרו חסינות וחטפו את הריקושטים של ההצבעה הנ"ל כך שההשפעה של הצבעה זו תורגש בכל רחבי העולם בעוד האיחוד ובריטניה יחלו בתהליך שיכול להיות מבולגן ומסובך. סוכנות הדירוג S&P מיהרה והורידה את הדירוג של בריטניה מדרוג מושלם של AAA לדירוג AA וכך גם את דרוג האיחוד האירופי מדירוג AA+ לדרוג AA. אנו מעריכים כי השוק הולך לקראת תקופה של אי וודאות, ובהתאם גם לתקופה של תנודתיות רבה. עם זאת, תקופה זו יכולה גם ליצור הזדמנויות, בייחוד בחברות שהשפעת ה- Brexit עליהם קטנה אם בכלל קיימת. תקופת ההיפרדות של בריטניה יכולה להימשך שנתיים כאשר האיחוד מצידו רוצה לעשות זאת במהלך מהיר אך לא בטוח שיצליח. ראש ממשלת בריטניה קמרון התפטר, מחליפו יצטרך לטפל בסעיף 50 (סעיף ההיפרדות הרשמי מהאיחוד האירופי) וככל שיעשה זאת מהר כך ייטב לשווקים שאינם אוהבים מצבים של אי וודאות. רוב הבנקים המרכזיים בעולם הודיעו כי ינקטו במדיניות מוניטרית מרחיבה ויזרימו נזילות לבנקים במידת הצורך וזאת במטרה להרגיע את השווקים.

ובישראל הבנק המרכזי הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% וזאת בהתאם לצפי. הערכתינו כי לא נראה העלאת ריבית skiraQ22016_ex2.pngבישראל בשנה הקרובה. הוועדה המוניטרית סבורה שלנוכח אי הודאות מה- Brexit הסיכונים להשגת יעד האינפלציה והצמיחה גברו, הנגידה פלוג ציינה בהודעתה כי ככל שלא יתפתח איום על שלמות גוש האירו ההשפעה של המהלך הבריטי על ישראל תהיה מועטה. הליש"ט נחלשה חדות למול השקל בעקבות המהלך הבריטי ונסחרת בשער של 5.17 זאת לעומת שער של 5.68 לפני היוודע תוצאות המשאל עם.

דו"ח התעסוקה האחרון שפורסם בישראל הצביע על נתוני תעסוקה חזקים וירידה בשיעור האבטלה לרמה של 4.8% תוך יציבות בשיעור ההשתתפות שעמד על 64.3% כאשר בגילאי העבודה 25 עד 64 שנים נרשמה ירידה משמעותית בשיעור האבטלה לרמה של 4.1% לעומת נתון חיובי זה נתוני הייצוא של המשק הישראלי ממשיכים להיות חלשים.

 

השווקים בעולם:

 

ארה"ב:

הרבעון השני של השנה התאפיין בתנודתיות גבוהה אך בטווח מחירים קטן בהרבה מהרבעון אשתקד.
רבעון זה היה רווי בנתוני מאקרו כלכליים שבסופו המדדים העקריים שמר באופן יחסי על רמות שערים גבוהות.
בסוף חודש יוני פרסם הממשל את עדכון התמ"ג השלישי שהצביע על כך שכלכלת ארה"ב צמחה בקצב שנתי של 1.1% ברבעון הראשון עוד עולה מהנתונים שהוצאות העסקים ירדו ב-0.6%, נמוך מהאומדן הקודם שעמד על ירידה של 0.8%.
עם זאת, קצב הצמיחה בצריכה הפרטית של משקי הבית, שאחראית על יותר משני שליש מהכלכלה, עודכן מטה לרמה של 1.5% לעומת קצב צמיחה של 1.9% בעדכון הקודם. בנוסף, היצוא עלה ב-0.3%.
מספר המשרות שנוספו לשוק במאי, כ-38 אלף, היכה את השווקים בתדהמה והיה אחד הנתונים שסתמו את הגולל להעלאת ריבית על ידי הפד' בפגישתו בחודש יוני, האבטלה נותרה נמוכה (4.7%) ונמשכת עליית השכר.
בסיכום שתי החלטות הריבית האחרונות ביוני ובאפריל השנה הפד הותיר את הריבית ברמה הנוכחית של 0.25%-0.5%.

הפד צופה שתי העלאות ריבית ב-2016 אך 6 מחברי ועדת השוק הפתוח סבורים כי תהיה העלאת ריבית אחת השנה.
בסיכום הרבעון נתוני המאקרו שהתפרסמו ב-6 השבועות האחרונים היו מעורבים. שוק התעסוקה, השקעות במגזר העסקי וירידות בציפיות האינפלציה בלטו לשלילה. סקטור הנדל"ן, צריכה פרטית והצמיחה בלטו לחיוב. האינפלציה ממשיכה להישאר נמוכה מהיעד של 2%.
לאחר שהפד הוריד את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב ל-2% בשנת 2016 לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.2%, כך גם מודי'ס חתכה בהתאם את תחזית הצמיחה של כלכלת ארה"ב ב-2016 לרמה של 2%, לעומת התחזית הקודמת שעמדה על 2.3%. כלכלני סוכנות הדירוג נימקו את ההחלטה בירידה בביקושים העולמיים (בעיקר סין) ובפעילות ההשקעות העיסקיות.

בנאומה האחרון של יו"ר הפד, ג'נט ילן, בפני הקונגרס האמריקאי אמרה הנגידה כי גישתו הזהירה של הפד עדיין מתאימה. בנוסף התייחסה למשאל העם בבריטניה ואמרה כי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי מהווה סיכון משמעותי לכלכלת ארה"ב וליציבות השוק הפיננסי העולמי.
בנוסף אמרה כי מכפיל הרווח העתידי של שוק המניות נמצא ברמה גבוהה בהרברה מהממוצע של שלושת העשורים האחרונים.

בהמשך לתוצאות מבחני הלחץ לבנקים שפורסמו ב-24 ליוני הפד אישר ל-30 בנקים מתוך 33  את תוכנית חלוקת ההון על ידי הבנקים. הבנקים שלא אושרה להם תוכנית חלוקת ההון הינם Deutsche Bank Trust, Santander Holdings USA.

סיכום עונת הדוחות לרבעון השני- ההכנסות המצרפיות ירדו ב-1.9% וירידה של 8.2% ברווחיות. 54% מהחברות דיווחו על הכנסות גבוהות מהצפוי ו 46% דיווחו על הכנסות נמוכות מהצפוי. ההכנסות בפועל נמוכות ב-0.39% מהקונצנזוס. 75% מהחברות דיווחו על רווחיות גבוהה מהצפוי, 24% דיווחו על רווחיות נמוכה ו 1% על רווחיות בהתאם לצפי.הרווחיות בפועל גבוהה ב-3.84% מהקונצנזוס.

סיכום מדדים- מדד הs&p 500 עלה ברבעון השני ב-1.9% ומתחילת השנה רשם עליה של 2.89%, לעומתו מדד הטכנולוגיה נאסד"ק 100 רשם ירידה של 0.56% ברבעון הנוכחי ומתחילת השנה ירד 2.89%,
מדד המניות הקטנות ראסל 2000 רשם עליה של 1.84% מתחילת השנה, ומדד הדאו ג'ונס עלה ב-כ-3% מתחילת השנה, מדד ה-VIX ("מדד הפחד") סגר את הרבעון השני ברמת ה-14.77 נק' לאחר שהיה ביום פרסום תוצאות משאל העם בבריטניה(24.06.16) ברמת ה-26 נק'(ראה תרשים).

 

skiraQ22016_1.JPG 

מדד ה-VIX המייצג את התנודתיות ביצע תנועה חדה לאחר היוודע תוצאות משאל העם

Vix Index Source:Bloomberg

 

אירופה:

בגזרת אירופה נרשמה טלטלה בסוף הרבעון הנוכחי עקב פרסום תוצאות משאל העם בבריטניה "הברקזיט" בנוגע להפרדות המדינה מהאיחוד האירופאי. בניגוד לסקרים ואתרי ההימורים שהצביעו על השארות המדינה בגוש האירו, אירופה בכלל והממלכה בפרט הוכו בתדהמה  עם פרסום תוצאות המשאל כש-52% מהקולות הצביעו בעד העזיבה של אנגליה מהאיחוד והובילו את הליש"ט לצנוח מול הדולר ב-7.6% לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1985. רה"מ בריטניה, דיוויד קמרון, הודיע על התפטרות מתפקידו מייד לאחר תוצאות המשאל.
בורסות איטליה וספרד ירדו בחדות של למעלה מ-12% ובכך רושמות את יום המסחר הגרוע אי פעם. סוגיית המהגרים הינה אחת הסיבות המרכזיות לשאיפה של בריטניה להיפרד מהאיחוד.
 בשנת 2015 כמות המהגרים הייתה מעל 330,000 למרות הבטחות הממשל הנוכחי במערכת הבחירות הקודמת שהמספר יקטן לעשרות אלפים בשנה בלבד. כל עוד בריטניה חברה באיחוד היא מאבדת מעצמאותה בנושא ההגירה ואין לה יכולת לשלוט על הגבולות שלה, בשל מדיניות הגבולות הפתוחים ללא ויזה, בנוסף הגבולות הפתוחים גם חושפים את בריטניה לפיגועי טרור מבחוץ, כאשר הטענה היא שלבריטניה אין סמכות לעצור חשודים בטרור בגבולותיה בשל חוקי האיחוד האירופי.
בנוסף לטענתם של גוש ההתנגדות להישארות המדינה המנגנונים הבירוקרטיים של האיחוד האירופי מעכבים צמיחה, העלויות הגבוהות של החברות באיחוד האירופי והתרומה לקופה המשותפת לא מצדיקים את התרומה המתקבלת מהחברות. בשנה שעברה, בריטניה תרמה 13 מיליארד ליש"ט וקיבלה תקציב בסך 4.5 מיליארד ליש"ט בלבד.
סוכנויות הדירוג מודיס' ו-סנפ הורידו את תחזית הדירוג של בריטניה לשלילית.
הבנק המרכזי בבריטניה הודיע כי הוא נכון להזרים כ-250 מיליארד פאונד לשווקים על מנת לתמוך בתנודתיות ואילו הפד בארה"ב הודיע כי הוא ערוך לספק נזילות לשווקים במידת הצורך.

הבנק המרכזי באנגליה הותיר ברבעון הנוכחי את הריבית במאי ברמה של 0.5% בהתאם לצפי,
כך גם נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דרגי שהחליט להותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי.

לסיכום ה"ברקזיט" הינו תהליך ארוך ומורכב שעשוי להימשך כשנתיים, בו אנגליה ואירופה אמורות להסדיר את מערכת היחסים שלהן מחדש, החשש המרכזי שיקבל משנה תוקף, שיציאת בריטניה מהאיחוד הינה יריית הפתיחה להתפרקותו הכוללת של מפעל האיחוד האירופי וגוש היורו בפרט.
עם זאת אי הוודאות תימשך בימים ובשבועות הקרובים ככל שההשלכות יתבהרו ואנו נמשיך לראות חוסר שקט בכל השווקים הגלובליים ובכל סוגי נכסי הסיכון.

 

שווקים נוספים בעולם:

 

יפן-  הבנק המרכזי הותיר את הריבית  על -0.1% ואת תוכנית ההרחבה הכמותית על 80 טריליון יין יפני לשנה בהתאם לצפי.

סין- ההאטה המתמשכת בסין מהווה את אחד הסיכונים המרכזיים לצמיחה בעולם.הבנק המרכזי הזרים למערכת הפיננסית 250 מיליארד יואן

ברזיל- הסנאט הצביע ב-12 למאי להדיח את הנשיאה דילמה רוסף שנאשמת שעברה על חוקי התקציב ושהמעגל הקרוב שלה נקשר בפרשת שחיתות גדולה הקשורה לחברת הנפט הממשלתית "פטרוברס".כעת היא מושעת לחצי שנה ובזמן הזה יחליף אותה סגנה מישל טמר.

קרן המטבע העולמית- הורידה את תחזית הצמיחה הגלובאלית לשנה זו ל-3.2% מ-3.4%.


ישראל:

 

לפי האומדן השני לצמיחה ברבעון הראשון של השנה, המשק הישראלי צמח ב-1.3%.
מצבו של הצרכן הישראלי ממשיך להשתפר כפי שבא לידי ביטוי בשיעורי האבטלה, המשרות הפנויות, השכר הריאלי, קצב גידול האשראי והגידול בהכנסות ממיסים.

שוק המניות בארץ:

בזירה המקומית הרבעון השני לשנת 2016 בדומה לרבעון הראשון נסחר בתנודתיות גבוהה והסתיים בירידות שערים מדד ת"א 25 ירד ב-3.8%, כאשר מתחילת שנה ירד 8.6%, מדד ת"א 100 גם הוא נחלש בכ-3.4% (7.9%- מתחילת שנה) ומדד היתר ירד כ-0.3% (ללא שינוי מתחילת שנה). המניות שבלטו לטובה במדד ת"א 25 ורשמו את העליות החדות ביותר הם דלק קבוצה 21%, דלק קידוחים 28% ואבנר 19.7% שעלו לאור הדיווחים על התקדמות העבודות לפיתוח לוויתן והסכם הפיוס עם טורקיה.
מליסרון 13.5% ועזריאלי 11% (שנהנות בדומה לחברות הנדל"ן האחרות מסביבת הריבית האפסית), כאשר מנגד המניות שירדו בצורה החדה ביותר הן פריגו 29.8% -  ובזק 9%- .

 

השוק הסולידי:

 

אינפלציה וריבית:

בנק ישראל הותיר את הריבית ברבעון השני ללא שינוי ברמה של 0.1%. בהודעת הריבית האחרונה בנק ישראל מתייחס לאירוע של יציאת בריטניה מהאיחוד הארופי ומציין שיידרש זמן רב עד שיתגלו הנזקים מיציאת בריטניה מהאיחוד. בטווח הקצר, הנגידה הזהירה מהאטה בכלכלה המקומית בשל היותה של בריטניה שותפת סחר של ישראל והפיחות בפאונד עלול לפגוע בייצוא ליעד זה. בנוסף, הנגידה מציינת בדאגה את הירידה החדה בייצוא במספר ענפים אשר משקלם בייצוא הישראלי גבוה, אך עדכנה כי לפי נתוני מחלקת המחקר התמונה אמורה להשתנות בחדות במהלך הרבעונים הבאים, דבר שיעודד את הצמיחה במשק. לבסוף, בנק ישראל מציין שעל פי נתוני שוק העבודה והסיכונים הנשקפים משוק הדיור אין הצדקה לשימוש בכלים מוניטריים נוספים לעידוד הכלכלה בעת הזאת.
חטיבת המחקר של בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה לשנת  2016 ל 2.4% לעומת צמיחה של 2.8% בעדכון הקודם. הגורמים לירידה  בתחזית הם חוזקו של השקל, הירידה החזקה בייצוא הישראלי ברבעון הראשון וההאטה בכלכלה העולמית. לגבי הריבית, חטיבת המחקר הורידה את תחזית הריבית לשנתיים קדימה ל 0.1% בסוף שנת 2016 ו 0.25% בסוף שנת 2017.
להערכתנו, הריבית צפויה להישאר על כנה הרבה יותר זמן ממה שבנק ישראל מעריך, ובנק ישראל ישקול להעלות ריבית רק אחרי שהאינפלציה תתקרב לגבול התחתון של יעד המחירים.
 

skiraQ22016_2.JPG
*מקור: BLOOMBERG- ריבית בנק ישראל מול שער $/ש"ח

האינפלציה בפועל עלתה ברבעון האחרון  לאחר רצף של מדדים חיוביים בחודשים האחרונים. קצב האינפלציה עלה ל-0.8%- אך עדיין מדובר בסביבת אינפלציה שלילית עמוקה. המדדים החיוביים האחרונים לא מעידים על עליה בסביבת האינפלציה אלא השפעות עונתיות בלבד.

ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, שונות מאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 0.8% ו 0.4% בהתאמה. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש יולי, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 0.3% בלבד.
להערכתנו, ציפיות האינפלציה ימשיכו להיות נמוכות בשנה הקרובה למרות השיפור בצריכה הפרטית, וזאת בשל צעדי משרד האוצר להורדת המחירים וההאטה בכלכלה העולמית אשר ישפיעו לשלילה על האינפלציה בשנה הקרובה.

 

skiraQ22016_3.JPG 

מקור: בנק ישראל

האפיק השקלי:

ברבעון השני של 2016 איגרות החוב השקליות הממשלתיות רשמו רווחי הון גדולים במיוחד, בהתאם לירידת התשואות בארצות הברית ובמדינות אירופה. עליות השערים נבעו מהמשך ההאטה בכלכלה העולמית והתגברות האי ודאות הפוליטית ברחבי העולם, ולבסוף, יציאת בריטניה מהאיחוד הארופי. האג"ח לעשר שנים נסחר בסוף הרבעון הראשון של שנת 2016  בתשואה של 1.85%, בסוף הרבעון השני של 2016 האג"ח לעשר שנים  נסחר בתשואה של 1.68%. תהליך ירידת התשואות התרחש לאורך כל עקום התשואות. מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת הרבעון בתשואה לפדיון של כ- 0.11% וכעת המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.08% המשקפת עליה קלה בציפיות להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים. בתום הרבעון הראשון של 2016 מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 1.77%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 0.5% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של כ- 0.15%. כעת התשואות עומדות על 1.58%, 0.47% ו- 0.13% בהתאמה.

האפיק צמוד המדד:

גם האפיק הצמוד רשם עליות שערים , אך באופן מתון יותר ביחס לאפיק השקלי, למרות המדדים החיוביים שהתפרסמו בחודשים האחרונים. – כך מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, עלה ב- 0.14% ברבעון הראשון . מדד האיגרות שבין 2-5 שנים רשם תשואה של כ- 0.1% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים רשם תשואה של כ- 1.57%. עקום התשואות הצמוד השתטח מאוד בתקופה האחרונה דבר המעיד על המשך סביבת אינפלציה נמוכה בעתיד הקרוב.

skiraQ22016_4.JPG 

*מקור: מגמה, עיבוד הכשרה חברה לביטוח

האפיק הקונצרני:

האפיק הקונצרני סיים את הרבעון עם תשואה חיובית  לאחר שהמדדים סיימו את חודש יוני בעליות שערים חדות
בשונה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, בשוק הקונצרני האפיק הצמוד הניב ביצועים עודפים ביחס לשיקלי כאשר מדד התל בונד 20 הניב תשואה של כ- 1.58% בעוד שמדד התל בונד שקלי הניב תשואה של כ- 0.97% בלבד ומדד התל בונד בנקים הניב תשואה חיובית  של כ- 0.53% בהתאם לעליות באפיק הממשלתי.

לאחר תהליך עליית השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים נמוכות מאוד ביחס לרמות ההיסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 1.23% לאחר שבסוף הרבעון הקודם הוא נסחר בתשואה של כ- 1.34% למח"מ של כ- 4.06 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 2.65% למח"מ של כ-.2 4 שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 1.49% עבור התל בונד 60 וכ- 2.01% עבור התל בונד השקלי.
המסחר התנודתי באג"ח הקונצרני ימשך בתקופה הקרובה בעקבות המתרחש באירופה, אך האפיק הקונצרני לא עשוי להיפגע מאוד מלבד חברות שחשופות לבריטניה וחברות החשופות לגוש האירו. האג"ח הקונצרני ימשיך להנות מהעליות באפיק הממשלתי ויפגע במידה וירידות השערים במניות יתגברו.

סחורות:

 

השנים האחרונות היו סוערות עבור מגזר הסחורות אשר מאז 2011 חווה ירידות בעקבות הקטנת צריכת מתכות בשווקים המתפתחים, ירידות בסחורות החקלאיות בעקבות עודפי היצע וקריסת מחירי האנרגיה בעקבות גילויי שדות אנרגיה חדשים בארה"ב. מתחילת שנה לעומת זאת ישנו שינוי מגמה  וחלה דווקא עליה בממוצע מחירי הסחורות כ-12%.

 skiraQ22016_5.JPG

תרשים: מחיר ספוט CRB  של ממוצע הסחורות. מדד הסחורות מתחזק מתחילת שנה בעיקר בשל התחזקות הנפט.
בלומברג.

אנרגיה-

סנפורד-ברנשטין עשו בדיקה מקיפה של 50 חברות הנפט הגדולות בעולם (לא כולל את ברה"מ לשעבר).
מסקנה עיקרית היא שהעלות השולית להפקת חבית נפט של חברות שמחוץ לאופ"ק ירדה מ-104 דולר לחבית ל-73 דולר לחבית. ייתכן /שתהיה ירידה נוספת ב-2016 של עד 10%.
הספקת הנפט ממדינות שמחוץ לאופ"ק (לא כולל ברה"מ) היא החשובה ביותר – 43% מכלל ההספקה והיא שקובעת את מחיר הנפט. זאת מאחר שמדינות אופ"ק נהנות מעלות כה נמוכה שהן מייצרות ללא קשר למחיר.

לאחר שמחיר הנפט ירד ביותר מ -70% בתוך שנה וחצי בין יולי 2014 ותחילת 2016, בשבועות הראשונים  של שנת 2016 היינו עדים לתנודתיות נוספת. אך נראה כי נמצאה התחתית המיוחלת במחיר הזהב השחור באזורי ה-25$ לחבית מסוג WTI.
לסיכום הרבעון השני לשנת 2016 חבית נפט מסוג WTI  רשמה תשואה חיובית של כ- 26%  ונסגרה במחיר של 48.2$ ,כאשר חבית נפט מסוג BRENT  רשמה עליה של כ-23.5% ונסגרה במחיר של 48.9$.

 skiraQ22016_6.JPG

מחיר חבית נפט שנה אחרונה. בלומברג

חקלאיות- מחיר בושל תירס ירד ב8% מתחילת השנה, קקאו ירד ב4%, הסויה עלתה ב32% ומחיר החיטה ירד ב14.6% מתחילת השנה.


מתכות יקרות- עקב העצבנות בשווקים, המשקיעים מצטיידים בזהב וכסף. שוק המתכות היקרות שנחשב כיציב בתקופות של שפל (fly to safty) . נסחרים בעליה של כ-24% ו-32% מתחילת השנה בהתאמה.

 

מטבעות:

 

השקל נסחר כמעט ללא שינוי במחצית הראשונה של השנה, אם כי התנודתיות גבוהה.
בנק ישראל הותיר את הריבית ברמה של 0.1%. בהודעת הריבית עצמה אין חדש וברור כי הבנק לא ימהר להעלות ריבית לפני שנראה גם את הריבית בארה"ב ממשיכה לעלות ואת האינפלציה מתכנסת מעל היעד.
מתחילת השנה נחלש הדולר בכ-1% מול השקל, אך מתחילת רבעון הוא התחזק בכ-2.5%.
היין התחזק מאוד מתחילת השנה ועלה 15.4%, זאת לאור התמהמהות הבנק היפני מהשקת תוכנית הרחבה נוספת.
אך הסיפור המרכזי זהו הפאונד הבריטי, שנחלש ב-11% כמעט ביום אחד וזאת לאור תוצאות משאל העם על היפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי.

skiraQ22016_7.JPG 

הצניחה בשער הפאונד-דולר לאחר היוודע תוצאות המשאל בבריטניה. מקור: בלומברג

 

מחלקת השקעות מחקר ואסטרטגיה
הכשרה חברה לביטוח בע"מ:

יוסי אפרתי  – סמנכ"ל, מנהל מחלקת השקעות

ערן אלישר – מנהל השקעות בכיר לשוק האקוויטי

שי בן אלי – מנהל השקעות אג"ח

חיים איכנבוים – מנהל השקעות מניות 

גיל זלצמן – אנליסט אג"ח והשקעות ראליות

 

סקירה זו הינה רכושה של הכשרה חברה לביטוח בע"מ. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה של הסקירה, או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש. הדעות והתחזיות המתפרסמות בסקירה זו מסופקות כשירות לקוראים. אין לראות באמור המלצה או הצעה לרכישה או ביצוע השקעות ואין לראות באמור משום ייעוץ או שיווק השקעות. דוח זה מבוסס על נתונים שהיו גלויים לציבור, על מקורות וגופי מחקר, בארץ ובחו"ל ואחרים שהכשרה חברה לביטוח בע"מ רואה אותם כמהימנים וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. דוח זה מסתמך על הנתונים האמורים ואינו מהווה אימות או אישור לנכונותם.