סיכום הרבעון הראשון לשנת 2016 ותחזית להמשך השנה | הכשרה
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע שימושי לשירותך, לדעת כדי להיות בראש שקט

מידע זמין על כל סוגי הביטוחים, טפסים וכלים שימושיים לשירותך

סיכום הרבעון הראשון לשנת 2016 ותחזית להמשך השנה | הכשרה

ריבית שלילית? לא בישראל

הרבעון הראשון של השנה נפתח בירידות שערים חדות ברוב מדדי המניות כאשר המדדים העיקריים העולם צנחו ביותר מ- 10% וזאת עד אמצע חודש פברואר אז חל היפוך מגמה והשווקים חזרו לעלות בצורה חדה. מדד ה- S&P500 סיים את הרבעון כמעט ללא שינוי.

 

בארה"ב ברבעון הראשון ניתן איתות מהפד' להעלאות ריבית מתונות יותר מכפי שציפו, כאשר הפד' אותת בעבר על 4 העלאות ריבית בשנת 2016 והאיתות החדש הינו רק לשתי העלאות ריבית. הנתוניםSkiraQ12016_000.jpg בארה"ב בכללותם ברבעון האחרון היו חזקים כאשר ביום שישי האחרון פורסם דו"ח התעסוקה שהצביע על תוספת של 215 אלף משרות חדשות לעומת צפי של 206 אלף משרות חדשות. נתון חיובי נוסף שפורסם הוא מדד מנהלי הרכש בענף היצור שעלה לרמה של 51.8 נקודות במרץ זאת לאחר שעמד על רמה של 49.5 נקודות בחודש ינואר, מדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לחודש מארס עמד על 91 נקודות (לעומת 90 נק' בפברואר) כשהתחזיות היו של 90.5 נקודות. ההערכה שלנו לגבי הריבית בארה"ב כי לא צפויה העלאה נוספת לפני אמצע השנה וזאת בתנאי שהשווקים לא ידרדרו שוב שכן במקרה כזה הפד' לא ימהר עם העלאות הריבית.

באירופה הנתונים המאכזבים ברבעון החולף גרמו ל- ECB לתת זריקת מרץ לשווקים בדמות תוכנית הרחבה כמותית נוספת כאשר עיקרי התוכנית הינם הפחתת הריבית על פיקדונות ממינוס 0.3% למינוס 0.4%, הפחתת הריבית המוניטארית מ- 0.05 לאפס והגדלת היקף הרכישות מ- 60 מיליארד אירו ל- 80 מיליארד אירו וכן תחילת רכישות של אג"ח קונצרני בדירוג השקעה ע"י ה- ECB לקראת סוף הרבעון השני. ביום שישי פורסם מדד מנהלי הרכש (PMI) בגוש היורו שעמד על 51.6 נקודות במארס כאשר הצפי 51.4 נק', המדד מצביע אמנם על המשך הצמיחה בייצור ביבשת, אבל נתוני הייצור בצרפת ובגרמניה, שתי הכלכלות הגדולות ביבשת, נמצאים ברמה הקרובה לקיפאון.

ובישראל בשבוע שעבר עודכנו תחזיות הצמיחה ע"י בנק ישראל ומשרד האוצר. התחזיות מצביעות על קצב צמיחה של 2.8% בשנת 2016 לעומת 2.5% בשנת 2015 כאשר השינויים העיקריים בין 2015 לתחזית לשנת 2016 מתבטאים בעלייה בהשקעות וביצוא. מדד ת"א 25 עלה בחודש מרץ בכאחוז בשונה מהעליות החדות בארה"ב ונותר בטריטוריה שלילית מתחילת השנה גם היקפי המסחר נותרו נמוכים מה שמקשה על המוסדיים לפעול בשוק המקומי. השקל התחזק למול המטבעות העיקריים בעולם גם עקב העודף בחשבון השוטף שגדל באופן ניכר בשנים האחרונות. בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1% וכרגע לא נראה כי בנק ישראל יצא למהלך של הורדת ריבית כלשהי ובטח לא לטריטוריה שלילית כרגע מדברים שם על הישארותה של הריבית ברמה הנוכחית עוד זמן רב כאשר הצפי הוא לשתי העלאות ריבית שיתרחשו רק בשנת 2017.

המלצתנו הינה להחזיק את מירב הרכיב המנייתי בתיק בעיקר בארה"ב כאשר יש לתת משקל יתר גם לאירופה בעיקר בריטניה וגרמניה שם מדד הדאקס עדיין לא חזר לרמתו מתחילת השנה. השווקים המתעוררים ימשיכו להיות תנודתיים ויש לתת להם  משקל חסר ובמיוחד לסין כמו כן להתרחק מסחורות. גם העלייה האחרונה שהייתה במחירי הנפט הינה הזדמנות לברוח משם לפני שמחירים צוללים חזרה.

 

השווקים בעולם:

ארה"ב:

הפד מתחיל לשנות את הערכותיו לגבי קצב העלאת הריבית (מ-4 העלאות השנה לשתי העלאות), למרות שלא ניכר שינוי מהותי בתחזיות הכלכליות לגבי המשק האמריקאי, כן יש התייחסות מצידו להתרחשויות מעבר לים ובעיקר למשבר בכלכלה הסינית.
בהתאם לתחזיות המוקדמות הותיר הפדרל ריזרב את הריבית ללא שינוי. בבנק המרכזי האמריקאי מציבים יעד ריבית של 0.9% עד לסוף השנה, ריבית שתעלה בשתי פעימות וזאת לעומת ריבית בטווח של 0.25%-0.5% היום.

בכירי הפד נשמעים זהירים יותר ויותר על רקע התנודות בשוקי ההון והנתונים וקובעים כי הכלכלה האמריקאית עדיין עומדת בפני סיכונים רבים כשמחירי הנפט ימשכו את האינפלציה כלפי מטה בטווח הקצר. שוק העבודה צפוי להמשיך להתחזק.

עוד מעריכים בפד כי הריבית תגיע בסוף 2017 לרמה של 1.9% ובסוף 2018 לרמה של 3% דו"ח התעסוקה החזק של חודש מרץ (תוספת משרות של 215 אלף ועליה גדולה מהצפוי בשכר) ממשיך לאותת כי כל חולשה בצריכה הפרטית צפויה להיות זמנית ואם מדד מנהלי הרכש שקפץ בחודש מרץ ימשיך לרשום שיפור בהמשך, נראה כי הסיכוי לעליית ריבית ביוני ימשיך לעלות. האתגר המרכזי של חברי הפד בהמשך השנה יהיה לאזן בין הסיכונים מההתפתחויות העולמיות לבין האינפלציה המתהווה מבית.

מדד ה- s&p 500 עלה מתחילת השנה ב- 0.77%, מדד הטכנולוגיה נאסד"ק 100 רשם ירידה של 2.4%, מדד המניות הקטנות ראסל 2000 רשם ירידה של 1.92% ברבעון הראשון של השנה.
המדדים בארה"ב תיקנו מהר את הירידות מתחילת השנה וחלק מהסקטורים אף בתשואה חיובית למרות הנפילות מחודש ינואר.

 

skiraQ12016_1.png 

תרשים: מדד S&P500 שנה אחרונה. התנודתיות בשווקים עלתה מאוד. (מקור: Bloomberg)

 

אירופה:

אירופה מתמודדת במקביל עם בעיות רבות- חלקן מבית וחלקן גורמים אקסוגניים שמשפיעים עליה.
הפליטים שממשיכים לזרום ליבשת, יוצרים דילמות מוסריות, חברתיות וכלכליות ועל מקבלי ההחלטות בגוש להחליט כיצד מטפלים במשבר.
הפיגועים בפריז ובבריסל והמלחמה בארגון דעאש, עלולים גם הם להשפיע על קבלת ההחלטות.
החשיפה של מדינות היצוא – גרמניה וצרפת לכלכלה הסינית גם היא עלולה להשפיע על החברות ולהביא להחלשות הייצוא והפירמות באירופה.
הבנק המרכזי האירופי, ה- ECB, נחוש לעשות כל שביכולתו על מנת לתמוך ברווחיות החברות ומכאן גם להיטיב עם שוקי המניות באירופה. בנוסף למדיניות המוניטארית המרחיבה מאוד, רכישות האג"ח הקונצרני עשויה לאפשר לבנקים לנקות את המאזנים שלהם ולהציג רווחיות משופרת בעתיד, שכן הפירמות יוכלו לגייס חוב בזול דרך ה- ECB ולמחזר את ההלוואות הבעייתיות שלהם מהבנקים. הבנקים מצידם ייהנו משיפור באיכות תיק האשראי, יצטרכו לרתק פחות הון לטובת החובות הרעים ויקבלו תמריץ להוציא יותר אשראי החוצה.

שוק העבודה בגוש האירו ממשיך להציג שיפור, שיעור האבטלה ירד לרמה של 10.3%, רמת שפל מאמצע שנת 2011. ירידה בשיעור הבלתי מועסקים נרשמה בגרמניה, איטליה, ספרד והולנד, בין השאר, שהציגו רמות של 4.3%, 11.5%, 20.5% ו- 6.5% בהתאמה. בצרפת, הנתון דווקא עלה ל- 10.2%.

שוק המניות- לאחר שבחודש ינואר ופברואר נפלו שווקי המניות באירופה בצורה חדה, את הרבעון הראשון הם מסיימים עם ירידה משמעותית למרות העליות בחודש מרץ. מדד הסטוקס 600 הכלל אירופי ירד מתחילת השנה ב- 7.15%, מדד הדקס הגרמני ירד ב- 7.2% מתחילת השנה. מדד הקאק הצרפתי ירד ב- 5.4%. ביצועיו של המדד הרוסי בלטו לטובה והוא רשם עליה של 14.7%.

 

skira.png 

תרשים: מדד DAX30 שנה אחרונה. המדד ירד מאוד בתחילת השנה ומחק למעשה את העלייה מהשנה שעברה. (מקור: Bloomberg)

 

ישראל:

שוק המניות בארץ:

בזירה המקומית הרבעון הראשון לשנת 2016 שנסחר בתנודתיות גבוהה הסתיים בירידות שערים מדד ת"א 25 ירד ב- 5.1% מדד ת"א 100 גם הוא נחלש בכ- 4.9% מדד היתר רשם את הביצועים הטובים ביותר ונסגר בטריטוריה חיובית ורשם עליה של כ- 0.27%. המניות שבלטו לטובה במדד ת"א 25 ורשמו את העליות החדות ביותר הם אסם 23% אורמת טכנו 11.3% מליסרון 9% ונייס 8.6%, כאשר מנגד המניות שירדו בצורה החדה ביותר הם טבע 17.8%- דלק קבוצה 16.9%- פריגו 15%- ומיילן גם היא רשמה ירידה חדה של 15%-.


סחורות:

השנים האחרונות היו סוערות עבור מגזר הסחורות אשר מאז 2011 חווה ירידות בעקבות הקטנת צריכת מתכות בשווקים המתפתחים, ירידות בסחורות החקלאיות בעקבות עודפי היצע וקריסת מחירי האנרגיה בעקבות גילויי שדות אנרגיה חדשים בארה"ב. ברבעון האחרון לעומת זאת ישנו שינוי מגמה קטן וחלה דווקא עליה בממוצע מחירי הסחורות.

 

SkiraQ12016_3.gif 

תרשים: מחיר ספוט CRB של ממוצע הסחורות שנה אחרונה. (מקור: Bloomberg)

 

אנרגיה- נמשכת מגמת ההתייעלות האנרגטית בעולם המערבי שמצליח להפיק יותר מפחות אנרגיה. בעולם המתעורר בינתיים יש דווקא גידול בצריכה אבל זה לא עוזר למחיר הנפט שממשיך להיות נמוך ברצועה שבין 27$ ל 41$ לחבית. הגדלת התפוקה של קרטל אופק בשילוב עם ההיצע מארה"ב, עוזרים לשמירה על רמת מחירים נמוכה. בשוק הפחם והגז הטבעי הגידול בעתודות והתמתנות הביקושים גרמו לצניחה חדה במחירים.

לאחר שמחיר הנפט ירד ביותר מ -70% בתוך שנה וחצי בין יולי 2014 ותחילת 2016, בשבועות הראשונים של שנת 2016 היינו עדים לתנודתיות נוספת. אך נראה כי נמצאה התחתית המיוחלת במחיר הזהב השחור באזורי ה- 25$ לחבית מסוג WTI.
לסיכום הרבעון הראשון לשנת 2016 חבית נפט מסוג WTI רשמה תשואה חיובית של כ- 3.5% ונסגרה במחיר של 38.34$, כאשר חבית נפט מסוג BRENT רשמה עליה של כ- 6.2% ונסגרה במחיר של 39.6$.
בסוף השבוע האחרון מחירי הנפט צנחו בכ- 4% והתרחקו מרף ה- 40 דולר לחבית. הסיבה המרכזית לכך היא גידול חד בתפוקת הנפט של רוסיה ואיראן בחודש מארס, מהלך שמטיל ספק על יכולתן של יצואניות הנפט הגדולות להגיע להסכם בעניין הקפאת התפוקה.

כפי שזה נראה, לקרטל יצרניות הנפט אופ"ק אין כרגע אינטרס לאזן את מחיר הנפט. המדינות החברות בארגון מעוניינות לשמור על היצע גבוה מביקוש וזאת כדי ללחוץ על הנפט ולהשאירו נמוך מספיק זמן, כדי שיוציא את רוב החברות הקטנות מהתחרות. הפקת הנפט במדינות המזרח התיכון זולה יותר מאשר במקומות אחרים בעולם ולכן חלק מהמדינות יכולות להמשיך להרוויח גם במחירים הנוכחיים, ואף במחירים נמוכים יותר, אותן מדינות מונעות ע"י אינטרס מובהק בד בבד עם יכולת לספוג צמצום ברווחיות ואף הפסדים בטווח הקצר, כדי להחזיר לעצמן את הבלעדיות בעתיד הרחוק יותר.

מצד שני, בארה"ב יש שפע של חברות אנרגיה חזקות בעלות מאזנים בריאים, עלויות הפקה נמוכות יחסית, והן יוכלו לצלוח בצורה טובה את התקופה בה מחיר הנפט יהיה נמוך. ביטול איסור ייצוא הנפט מחוץ לארה"ב, אם יאושר, עשוי להוסיף לחוסנן של המפיקות אולם צפויים להיות גם מיזוגים ורכישות בתחום.

 

skiraQ12016_4.png 

 

סחורות חקלאיות- מחיר בושל תירס עלה ב- 2.3% מתחילת השנה, הכותנה ירדה ב- 8%, קקאו ירד ב- 6.6%, הסויה עלתה ב- 3% ומחיר החיטה עלה ב- 1.8% מתחילת השנה.
(מקור: Bloomberg)

 

מתכות יקרות- עקב העצבנות בשווקים, המשקיעים מצטיידים בזהב וכסף. שוק המתכות היקרות שנחשב כיציב בתקופות של שפל (fly to safty). נסחרים בעליה של כ- 15% ו- 8.5% מתחילת השנה בהתאמה.

 

מטבעות:

השקל חוזר ומתחזק מול הדולר ומטבעות מרכזיים אחרים בעולם וזאת על רקע הכוחות הבסיסיים בכלכלה הישראלית שתומכים בשקל חזק, המרכזי שבהם הוא העודף הגדול בחשבון השוטף.
בשלוש השנים האחרונות העודף בחשבון השוטף גדל באופן ניכר.
בנק ישראל הותיר את הריבית ברמה של 0.1%. בהודעת הריבית עצמה אין חדש וברור כי הבנק לא ימהר להעלות ריבית לפני שנראה גם את הריבית בארה"ב ממשיכה לעלות ואת האינפלציה מתכנסת מעל היעד.
מתחילת השנה נחלשו הדולר והיין מול השקל ב- 3.5%, לשער של 3.77 ₪ לדולר ולשער של 3.35 ₪/יין.
האירו התחזק דווקא מול המטבעות המרכזיים והוא נסחר ב- 4.29, עליה של 0.9% מול השקל.

 

השוק הסולידי:

אינפלציה וריבית:

בנק ישראל הותיר את הריבית ברבעון הראשון ללא שינוי ברמה של 0.1%. בהודעת הריבית בנק ישראל מתייחס לנתוני הצמיחה שהואטו ברבעון הנוכחי לעומת הרבעון האחרון ב- 2015, ובנוסף, מציין בדאגה את המשך עליית מחירי הדירות ברבעון האחרון. עוד מציין בנק ישראל את ההרחבות המוניטאריות ברחבי העולם ומראה שעל אף הריבית השלילית עדיין האינפלציה נמוכה ביפן ובגוש האירו. לבסוף, בנק ישראל מציין כי ההאטה הגלובלית והשקל החזק ימשיכו לפגוע בייצוא המקומי ויאטו את קצב הצמיחה של המשק.

חטיבת המחקר של בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה לשנת 2016 ל- 2.8% לעומת צמיחה של 3% בעדכון הקודם. הגורמים לירידה  בתחזית הם חוזקו של השקל, האטה בהתרחבות הצריכה הפרטית וההתמתנות הנמשכת בכלכלה העולמית. לגבי הריבית, חטיבת המחקר הורידה את תחזית הריבית לשנתיים קדימה ל- 0.1% בסוף שנת 2016 ו- 0.5% בסוף שנת 2017.
להערכתנו, הריבית צפויה להישאר על כנה בחודשים הקרובים, ובנק ישראל ישקול להעלות ריבית רק אחרי שהאינפלציה תתקרב לגבול התחתון של יעד המחירים.

 

skiraQ12016_5.png 

ריבית בנק ישראל מול שער $/₪ (מקור: BLOOMBERG)

 

סביבת האינפלציה הנמוכה נשארה גם ברבעון זה, המדד ירד ב- 0.8% מתחילת השנה. המדדים השליליים בחודשים האחרונים נבעו בעיקר מהירידה החדה במחירי הדלק ומהרפורמה בתחבורה הציבורית. ציפיות האינפלציה לשנה קדימה עלו באופן אוטומטי בחודש האחרון אחרי ששני המדדים האחרונים היו בצפי ומכוון שהמדדים השליליים הושפעו בעיקר מגורמים חד פעמיים שהשפעתם חלפה.

ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, שונות מאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 0.6% ו- 0.2% בהתאמה. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש אפריל, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל- 12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 0.8% בלבד.
להערכתנו, ציפיות האינפלציה ימשיכו להיות נמוכות בזמן הקרוב למרות עליית מחירי הנפט בחודש האחרון וזאת בגלל הצהרות שר האוצר על רפורמות חדשות להוזלת מחירי המזון לקראת חג הפסח.

SkiraQ12016_6.png 

מקור: בנק ישראל

 

האפיק השקלי

ברבעון הראשון של 2016 איגרות החוב השקליות הממשלתיות רשמו רווחי הון גדולים במיוחד, בהתאם לירידת התשואות בארצות הברית ובמדינות אירופה בעיקר  בשל ההרחבה המוניטרית בגוש האירו, הירידה החדה במחירי האנרגיה והמצב הכלכלי בסין . האג"ח לעשר שנים נסחר בסוף הרבעון הרביעי של שנת 2015  בתשואה של 2.1%, בסוף הרבעון הראשון של 2016 האג"ח לעשר שנים  נסחר בתשואה של 1.85%. תהליך ירידת התשואות התרחש בעיקר במח"מים הבינוניים והארוכים – מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת השנה בתשואה לפדיון של כ- 0.15% וכעת המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.1% המשקפת עליה קלה בציפיות להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים. בתום הרבעון הרביעי של 2015  מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 2.01%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 0.7% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של כ- 0.2%. כעת התשואות עומדות על 1.77%, 0.50% ו- 0.15% בהתאמה.

 

האפיק צמוד המדד

גם האפיק הצמוד רשם עליות שערים , אך באופן מתון יותר ביחס לאפיק השקלי, בעקבות המדדים הנמוכים שפורסמו ובעקבות ציפיות אינפלציה נמוכות להמשך השנה. יוצא דופן היה החלק הקצר של העקום שרשם תשואה אפסית מתחילת השנה – כך מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, ירד ב- 0.03% ברבעון הראשון . מדד האיגרות שבין 2-5 שנים רשם תשואה של כ- 0.53% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים רשם תשואה של כ- 0.58% התנהגות העקומים (השקלי ביחס לצמוד) שיקפה את צפיות המשקיעים לסביבת אינפלציה נמוכה בהמשך השנה.

 

SkiraQ12016_7.png 

מקור: מגמה, עיבוד הכשרה חברה לביטוח

 

האפיק הקונצרני

האפיק הקונצרני סיים את הרבעון עם תשואה חיובית  לאחר שהמדדים סיימו את חודש מרץ בעליות שערים חדות
בשונה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, בשוק הקונצרני האפיק הצמוד הניב ביצועים עודפים ביחס לשיקלי כאשר מדד התל בונד 20 הניב תשואה של כ- 0.9% בעוד שמדד התל בונד שקלי הניב תשואה של כ- 0.6% בלבד ומדד התל בונד בנקים הניב תשואה חיובית  של כ- 0.75% בהתאם לעליות באפיק הממשלתי.

לאחר תהליך עליית השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים נמוכות מאוד ביחס לרמות ההיסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 1.34% לאחר שבסוף שנת 2015 הוא נסחר בתשואה של כ- 2.07% למח"מ של כ- 3.96 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 2.52% למח"מ של כ- 4 שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 1.61% עבור התל בונד 60 וכ- 1.74% עבור התל בונד השקלי.
המסחר התנודתי באג"ח הקונצרני ימשך בתקופה הקרובה, עליות השערים וצמצום המרווחים בחודש האחרון מעלים את רמת הסיכון להשקעה באגרות החוב בדירוג בינוני בטווח הקרוב.

 

מחלקת השקעות מחקר ואסטרטגיה
הכשרה חברה לביטוח בע"מ:
יוסי אפרתי  – סמנכ"ל, מנהל מחלקת השקעות
ערן אלישר – מנהל השקעות בכיר לשוק האקוויטי
שי בן אלי – מנהל השקעות אג"ח
חיים איכנבוים – מנהל השקעות מניות 
גיל זלצמן – אנליסט אג"ח והשקעות ראליות

 

סקירה זו הינה רכושה של הכשרה חברה לביטוח בע"מ. אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה של הסקירה, או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש. הדעות והתחזיות המתפרסמות בסקירה זו מסופקות כשירות לקוראים. אין לראות באמור המלצה או הצעה לרכישה או ביצוע השקעות ואין לראות באמור משום ייעוץ או שיווק השקעות. דוח זה מבוסס על נתונים שהיו גלויים לציבור, על מקורות וגופי מחקר, בארץ ובחו"ל ואחרים שהכשרה חברה לביטוח בע"מ רואה אותם כמהימנים וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים, או בלתי מעודכנים. דוח זה מסתמך על הנתונים האמורים ואינו מהווה אימות או אישור לנכונותם.