סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון ראשון לשנת 2014 ותחזית להמשך השנה | הכשרה - ביטוח בעולם פתוח
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

סקירה מקרו-כלכלית: סיכום רבעון ראשון לשנת 2014 ותחזית להמשך השנה

​​​​ 

הפטור ממע"מ יטיב עם 8% מרוכשי הדירות אבל יעלה את מחירי הדירות עבור כל השאר

הפטור ממע"מ על רכישת דירה ראשונה לזוגות צעירים ייטיב רק במעט עם הזוגות הצעירים אך יגרום לביקוש לדירות לעלות שוב ולייקר את מחירי הדיור לכל השאר. הצעד גורם כבר כיום לכל זוג צעיר שעומד בקריטריונים להמתין לאישור החוק ולקבלנים לחכך ידיים בהנאה ,להתכונן להעלות מחירים ולהמתין לגל הביקושים החדש שיגיע לשוק כך שהצעד יוביל לעליית מחירי הדירות לכלל רוכשי הדירות. גם אלו שייהנו מהפטור המוצע לא יזכו להנחה של 18% בגובה המע"מ כיוון שהקבלנים יעלו מחירים כך שההנחה ללקוח הסופי העומד בקריטריונים של האוצר צפויה להיות סביב 10%. שר האוצר לפיד בחר לכבות את מדורת הנדל"ן עם בנזין, במקום להתמודד עם צד ההיצע ולהגדיל את ההיצע ע"י הסרת חסמים, הוזלת מחיר הקרקעות לבניה בחרו באוצר בדרך הקלה ועם ההשלכות בהמשך שיתמודדו האחרים. עפ"י הצפוי הפטור הנ"ל יעלה למדינה מעל שלושה מיליארד שקלים אותם אפשר לממן או באמצעות פריצה בתקציב מה שנראה פחות סביר לאור זאת שחוסנה של המדינה יפגע וישראל עלולה לספוג הורדת דירוג מסוכנויות הדירוג הבינלאומיות, מה שיותר סביר כי את עלות התוכנית יממנו כל השאר.

בישראל הנתונים הכלכליים לרבעון הראשון של השנה היו עם נטייה לצד החיובי. נתוני שוק העבודה שפורסמו השבוע היו חיוביים כאשר בחודש פברואר בלבד מסתמן גידול של כ-10 אלפים מועסקים חדשים וירידה בשיעור האבטלה ל-5.8% גם שיעור ההשתתפות בכוח העבודה עלה
ל-64% זאת לעומת 63.7% בפברואר אשתקד, הפדיון בענפי המסחר והשירותים אשר מהווה אינדיקטור חשוב לצריכה הפרטית עלה ב-13% בתקופה זו. נתון זה תואם את הגידול ביבוא מוצרי צריכה ועלייה בגביית מע"מ, אנו מעריכים כי המשק יצמח ב-4% ברבעון הראשון. בשבוע שעבר הודיעה חברת הדירוג הבינלאומי S&P כי היא מאשררת את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+ זאת על רקע השיפור במסגרת הפיסקלית, צמיחה כלכלית יציבה והמשך הורדת יחס חוב-תוצר.

מדדי המניות עלו והציגו תשואה נאה ברבעון הראשון כאשר מדד המעו"ף עלה ב-5.5%  ומדד ת"א 75 עלה ב-6%. שוק המניות בישראל ממשיך להיות אטרקטיבי גם ביחס לשווקים מעבר לים מומלץ להתרכז דווקא במניות השורה השנייה שימשיכו לתת ביצועי יתר ביחס למניות המעו"ף. לגבי אג"ח ממשלתי מומלץ להתרכז במח"מ הבינוני-ארוך עם עדיפות לאג"ח הצמוד ע"ח השיקלי זאת לאור עונת המדדים החיוביים הצפויים לנו. לגבי האפיק הקונצרני בישראל, רמת המרווחים באפיק לעומת האג"ח הממשלתי נמוכה ואינה משקפת באופן מספק את הסיכון לכן יש להחזיק חשיפה נמוכה לאפיק הקונצרני ועדיף להימצא במח"מ הקצר.

לגבי שוק המניות בארה"ב המדדים סיימו את הרבעון הראשון כמעט ללא שינוי וזאת גם עקב החורף הקשה אולם לקראת סוף החורף מסתמן שיפור בנתונים הכלכליים. מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים לחודש מרץ עלה בשיעור גבוה מהצפי לרמה של 55.5 נקודות לעומת 53.3 נקודות בחודש הקודם, גם מדד אמון הצרכנים עלה לשיא של 82.3 נקודות הגבוהה ביותר מאז פרוץ המשבר ב-2008 ומהווה אינדיקציה חיובית לעתיד הצריכה הפרטית גם בתחום האבטלה נמשך השיפור כאשר התביעות החדשות לדמי אבטלה ירדו לרמה של 311 אלף. כך שצפי הינו להמשך שוק הון חיובי בארה"ב וההמלצה להמשיך להחזיק במניות ארה"ב אם כי במשקל חסר לעומת ישראל.

באירופה שם גוש האירו עולה על תוואי של התאוששות ,סקרי הציפיות מצביעים על המשך התאוששות בכלכלה האירופאית, מדד האמון הכלכלי בגוש רשם בחודש מרץ עלייה גבוהה מהתחזיות כאשר עלה לרמה של 102.1 ונימצא בשיא מאז יולי 2011 זאת לעומת תחזיות קודמות שהעריכו שהמדד יעלה ל-101.4. אירופה עדיין לא רשמה עליות השנה עקב המתיחות בין רוסיה למערב בשאלת חצי האי קרים וע"כ אנו נותנים משקל יתר למניות האירופיות בדומה לשוק בישראל וזאת ע"ח משקל חסר לשוק האמריקאי.

  

שווקי המניות בעולם

הכלכלה הגלובלית- שוקי המניות שוברים שיאים ברמות המחירים על רקע נתונים חיוביים לגבי הפעילות הכלכלית, המשך מדיניות מוניטארית מרחיבה וכן ירידה במספר גורמי סיכון, שהעיבו בעבר על השווקים. האינפלציה נמוכה מאוד ושיעורי האבטלה עדיין גבוהים, מה שמבטיח שהריביות הנמוכות
יישארו עמנו לפחות בכל שנת 2014 וככל הנראה גם הרבה מעבר לכך.
הפד אף מנסה להעביר את המסר שצמצום רכישות האג"ח, אינו מאותת על העלאת ריבית קרובה, וכל עוד לא נראה תפנית חיובית בשוקי העבודה במערב, לא יהיה שינוי של ממש בריביות.
על אף הרבעון החיובי, חשוב לזכור כי העליות לוו בתנודתיות רבה של השווקים, בעיקר באירופה.
בחודש האחרון חלו מספר התפתחויות ואירועים חיוביים בחלקים שונים של העולם שמשפרים את התחזית לשווקים:

  • השלטונות בסין הכריזו על נכונות להפעיל תמריצים פיסקאליים, מה שמפחית סיכון מפני הרעה בנתונים הכלכליים במדינה.
  • בכירים באירופה מתבטאים לאחרונה בצעדים שעל ה-ECB לנקוט להקלה מוניטרית QE, בדומה למה שהפד בארה"ב מבצע כבר תקופה ארוכה. לפני שלושה שבועות, אחרי שהאירו נשק לרמה של 1.4 דולר לאירו, אמר הנגיד דראגי שהתפתחות זו תילקח בחשבון בהחלטת הבנק המרכזי.
  • ביפן הוכרז על הצעד הראשון ברפורמות המבניות המתוכננות.
  • הנתונים הכלכליים בארה"ב מתחילים להשתפר אחרי סיום החורף הקשה. כמו כן, הרעיון של העלאת ריבית אפשרית בשנת 2015 מתחיל להיקלט בשווקים מבלי לגרום לזעזועים משמעותיים.
  • נשיא רוסיה פנה לנשיא ארה"ב במטרה למצוא פתרון דיפלומטי למצב באוקראינה.

השקט שהושג לפני כמה חודשים בזירה הגיאופוליטית הבינלאומית, עם החתימה על ההסכמים בסוריה בנוגע לפירוקה מנשק כימי לצד יישוב המחלוקות בנושא הגרעין באיראן, הופר שוב.
האחראית לכך היא רוסיה, שפלשה לחצי האי קרים הנמצא תחת ריבונותה של שכנתה אוקראינה.
אמנם עד כה שפיכות הדמים במסגרת העימות הייתה מועטה, אך הכוחות הצבאיים הרוסיים ממשיכים לזרום לכיוון חצי האי והמתיחות בין הצדדים גוברת. מדדי המניות ברוסיה צנחו מתחילת השנה ב-20%, על רקע המשבר, שמצטרף לבעיות נוספות, כמו דמוגרפיה שלילית, שחיתות שלטונית ותלות חזקה בשוק הסחורות.

 

ארה"ב- מרבית הנתונים ממשיכים להיות חיוביים יחסית- נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי עודכנו כלפי מעלה לרמה של 2.6%. נדגיש לחיוב כי צמיחת הצריכה הפרטית עודכנה כלפי מעלה בחדות לרמה של 3.3%. בהתייחס לצריכה הפרטית ברבעון הראשון של השנה, נציין כי הוצאות הצרכנים עלו בפברואר בשיעור של 0.3%, לאחר עלייה של 0.2% בחודש ינואר.
מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים עלה בחודש מרץ בשיעור גבוה מהציפיות לרמה של 55.5 (לעומת 53.3 בפברואר). גם האינדיקציות שהתקבלו השבוע ממדדי אמון הצרכנים היו בסך הכל חיוביות: מדד אמון הצרכנים עלה במרץ לרמתו הגבוהה ביותר מאז פרוץ המשבר הפיננסי בסוף 2008 (82.3 לעומת 78.3 בפברואר), עדות לשיפור בסנטימנט הצרכנים, אשר נפגע בחודשים האחרונים ממזג האוויר הקשה.
נתוני שוק העבודה האמריקאי, שפורסמו השבוע, תומכים בהמשך ירידת שיעור האבטלה.
בצד הנתונים המאכזבים שפורסמו לאחרונה, נציין את נתוני שוק הנדל"ן (אשר הושפעו, ככל הנראה, גם ממזג האוויר הקיצוני ששרר בארה"ב בחודשים האחרונים.

בסיכום רבעוני מדד הדאו ירד ב-0.7%, S&P 500 עלה ב-1.3% והנסדא"ק סגר ללא שינוי.
מדד היורוסטוקס 600 הניב תשואה של 2% ומדד ה DAX הגרמני המייצג את החברות המובילות בגרמניה עלה בכ-0.4%.
מדד הניקיי היפני שהיה המדד הטוב ביותר בשנה שעברה כאשר זינק בכ-57% עקב רפורמות מרחיקות לכת לשינוי מבנה הכלכלה, בשילוב עם הרחבה מוניטארית ופיסקאלית חסרת תקדים, ירד מתחילת השנה בכ-9%.
מדד השווקים המתעוררים של MSCI הניב תשואה שלילית של 1%, כאשר מדדי המניות ברוסיה צנחו מתחילת השנה בכ-15%.

 

שוק המניות בארץ

ישראל - המשק והמדיניות

הנתונים הכלכליים שפורסמו בתקופה האחרונה מצביעים על עלייה קלה בקצב צמיחת הכלכלה המקומית ברבעון הראשון של השנה.
צמיחת התוצר ב-2013 צפויה לעמוד על 3.5 אחוזים (ועל 2.6 אחוזים בניכוי ההשפעה של הפקת הגז מקידוח "תמר"). התחזית לגבי צמיחת התוצר ב-2014 וב-2015, בניכוי התרומה של הפקת הגז, התעדכנה כלפי מעלה תוך עדכון כלפי מעלה של הצריכה הפרטית והיצוא, וזאת כתוצאה משיפור בהערכות לגבי הצמיחה העולמית ומביטול התוכנית להעלות את מס ההכנסה בתחילת 2014.


הפעילות הריאלית המקומית: קצב הגידול בתוצר המקומי הוסיף להיות מתון, בדומה לשנתיים האחרונות. הקיפאון ביצוא נמשך, בעיקר בשל הביקושים הנמוכים בשוק העולמי אך גם על רקע הייסוף

המתמשך של השקל במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי. מנגד, הצריכה הפרטית, הצריכה הציבורית, וכן תחילת הפקתו של הגז, תמכו בהמשך הגידול בצמיחה. אף על פי שהצמיחה הוסיפה להיות מתונה, שיעור האבטלה המשיך לרדת, תוך גידול בהיקף המשרות בשירותים הציבוריים. 
אינדיקאטורים מעורבים לצריכה הפרטית בחודש פברואר- עלייה רכישות בכרטיסי אשראי, אך מנגד
ירידה בפדיון של רשתות השיווק
קבינט הדיור אישר את התוכנית האוצר להפחית את המע"מ לרוכשי דירה ראשונה לאפס אחוז, וכן
תוכנית מחיר מטרה. צפוי שנראה קיפאון בעסקאות בחודשים הקרובים.

 

שוק המניות המקומי

הבורסה בשיא. עליות השערים, אשר אפיינו את שוק המניות המקומי בחודשיים האחרונים, הביאו לשבירת שיאו ההיסטורי של מדד ת"א 25 שנקבע באפריל 2011. עליות אלו נתמכו ביתרות נזילות גבוהות בשוק, המחפשות אפיק השקעה אטרקטיבי בשל התשואות הנמוכות הגלומות באפיקים הסולידיים נוכח סביבת הריבית הנמוכה. במקביל גם "מדד הפחד" המקומי ממשיך להיות נמוך יחסית. לצד עליות השערים נהנה שוק המניות המקומי גם מגידול במחזורי המסחר. בחודשי הקיץ צנחו המחזורים לכדי 800-900 מיליון שקל ביום ואף למטה מזה (שפל של כ-8 שנים), ואילו בחודשים האחרונים התרחבו המחזורים לכדי 1.3 מיליארד שקל ביום.
בשורה התחתונה, המדד המוביל בת"א אמנם רשם תשואה של 5.3% מתחילת השנה ובשנה שעברה תשואה שנתית נאה של 12.1%, אבל זה רחוק מאוד מה- S&P500 שזינק למעלה
מ-30%.
מדד ת"א 75 רשם מתחילת השנה תשואה של 6.4% ומדד היתר 50 הניב תשואה של 3.9%.
טבע תופסת את המקום הראשון עם תשואה רבעונית של 25%, ואחריה כיל וחברה לישראל עם תשואה של כ- 10%.

במדד ת"א-75:
כלל ביוטכנולוגיה רשמה עליה מרשימה של 59% מתחילת השנה. חברת האחזקות בתחום מדעי החיים דיווחה  על כך שחתמה על מזכר הבנות בלתי מחייב שבמסגרתו תמכור את אחזקותיה באנדרומדה לחברת תרופות אמריקנית. היקף העסקה צפוי להגיע למאות מיליוני דולרים.
טאואר זינקה גם כן ב 56%, חברת השבבים ממגדל העמק המתמחה בפיתוח וייצור מוליכים למחצה ומעגלים משולבים, זכתה בחוזה ענק לבניית מפעל עם IBM בהודו. כמו כן הודיעה על מיזם משותף עם חברת פנסוניק היפנית.
 
סחורות

נפט- מחיר הנפט הגולמי מסוג  WTI עלה ב- 3.3% ברבעון זה, ואילו מחיר נפט מסוג ברנט ירד ב-2.5% באותה תקופה.
מחיר נפט גולמי מסוג WTI במערב טקסס הגיע לרמה הגבוהה ביותר מזה שלושה שבועות לאחר שהוצאות הצרכנים בארה"ב עלו בפברואר בשיעור הגדול ביותר מזה שלושה חודשים. מחיר נפט מסוג ברנט עלה על רקע חששות מהסלמה במתיחות באוקראינה. מחיר נפט גולמי מסוג WTI  עלה גם לאחר שפורסם כי המלאים ירדו לרמה נמוכה.

זהב- מתחילת השנה עלה מחיר הזהב ב-8% אולם חוזה זהב לחודש מאי ירד ב-3.14% ונסגר על 1294 דולר לאונקיה. מחיר החוזים העתידיים על זהב נפלו לשפל של שישה שבועות לאחר שהסימנים להתאוששות כלכלית בארה"ב מחזקים את האפשרות להמשך צמצום מתן התמריצים על ידי הפד.
מחיר הזהב סגר את שנת 2013 במחיר של 1206 דולר לאונקיית זהב. זאת לאחר שירד 27.5% בשנה שעברה.

סחורות חקלאיות- מחיר החוזים העתידיים על התירס עלו לאחרונה על רקע סימנים של ביקוש גובר למשלוחים מארה"ב, יצרנית התירס הגדולה ביותר בעולם. ובכל זאת, מחיר התירס צנח
בכ- 40% בשנת 2013.


מטבעות

השקל היה אחד המטבעות החזקים בעולם בשנה שעברה והוא התחזק אל מול מרבית המטבעות העיקריים.
מתחילת השנה, התחזק השקל מול הדולר ב-0.5% ומול האירו ב-0.6%.

 

השוק הסולידי

 

אינפלציה וריבית
ריבית בנק ישראל עומדת בסוף הרבעון הראשון של 2014 על רמה של 0.75% לאחר הורדת ריבית בסוף חודש פברואר, זאת לאחר שבתחילת השנה עמדה על רמה של 1%. גם השנה, בהתאם למגמה שאפיינה את 2013, אחת הסיבות להורדת הריבית הייתה התחזקות השקל, אשר נסחר לפרק זמן קצר בשער נמוך מ- 3.46 ₪ לדולר.
 
סביבת האינפלציה הנמוכה המשיכה לתמוך בנכונותו של בנק ישראל להוריד את הריבית במשק. ההודעה על הורדת הריבית במשק שפורסמה בסוף חודש פברואר, הגיעה לאחר שנתוני מדד ינואר הצביעו של ירידה של 0.6% במדד המחירים לצרכן, מה שהביא לקצב אינפלציה של 1.4% ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר 2014.

גם בחודש פברואר רשם מדד המחירים לצרכן ירידה, אך בשיעור מתון יותר של 0.2%. נתון זה המשיך את הירידה באינפלציה בהסתכלות של 12 חודשים אחורה לרמה של 1.2%. ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, דומות לאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 1.6%. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש אפריל, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהרביות הפנימיות של הבנקים ל-12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 1.2% בלבד.

 
האפיק השקלי

ברבעון הראשון של 2014 איגרות החוב השקליות הממשלתיות רשמו רווחי הון. הורדת הריבית של בנק ישראל תרמה למגמה זו. האג"ח לעשר שנים נסחר בסוף שנת 2013 בתשואה של 3.64%, בסוף הרבעון הראשון של 2014 הוא נסחר בתשואה של 3.42%. תהליך ירידת התשואות התרחש לאורך כל העקום – מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת השנה בתשואה לפדיון של כ- 0.9% וכעט המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.67% המשקפת הורדת ריבית נוספת בהמשך השנה. בתום 2013 מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 3.4%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 1.6% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של
כ- 0.9%, בדומה למק"מים. כעט התשואות עומדות על 3.24%, 1.46% ו- 0.72% בהתאמה.

 

האפיק צמוד המדד

גם האפיק הצמוד רשם עליות שערים , אך באופן מתון יותר ביחס לאפיק השקלי, בעקבות המדדים הנמוכים שפורסמו ובעקבות ציפיות אינפלציה נמוכות להמשך השנה. יוצא דופן היה החלק הקצר של העקום שרשם ירידות שערים – כך מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, ירד ב- 0.2%. מדד האיגרות שבין 2-5 שנים רשם תשואה של כ – 0.9% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים רשם תשואה של כ- 2.7%. התנהגות העקומים (השקלי ביחס לצמוד) שיקפה את צפיות המשקיעים לסביבת אינפלציה נמוכה בהמשך השנה.

 

האפיק הקונצרני

האפיק הקונצרני לא נשאר מאחור והניב גם הוא תשואות נאות מתחילת השנה. בדומה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, גם בשוק הקונצרני האפיק השקלי הניב ביצועים עודפים ביחס לצמוד כאשר מדד התל בונד השקלי הניב תשואה של כ- 2.2% בעוד שמדד התל בונד 60 הניב תשואה של כ- 1.9%. מדד התל בונד תשואות היה המדד העל הביצועים הטובים ביותר לאחר שהניב תשואה של כ- 3.3% ומדד התל בונד בנקים הניב תשואה של כ- 1.2% - הנמוך מבין מדד התל בונד.

לאחר תהליך עליית השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים נמוכות מאוד ביחס לרמות ההסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 0.75% לאחר שבסוף שנת 2013 הוא נסחר בתשואה של כ- 1.3% למח"מ של כ- 4.1 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 2.15% למח"מ של כ- 2.9שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 1.1% עבור התל בונד 60 וכ- 0.8% עבור התל בונד השקלי.

 

רוצה ליהנות מהבסט של עולם הפיננסים? בחר עכשיו אחת מתוכניות Best I​nvest הייחודיות של הכשרה חברה לביטוח