סקירה מקרו-כלכלית: סיכום שנת 2014 ותחזית לשנת 2015 | הכשרה - ביטוח בעולם פתוח
דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

סקירה מקרו כלכלית: סיכום שנת 2014 ותחזית לשנת 2015

2015 – המשך עליות בשוק המניות, המדדים המשניים הם שיובילו את העליות

2014 הייתה שנה טובה בשוק המניות, בארה"ב המדדים סיימו בתשואות דו ספרתיות חיוביות כאשר מדד ה- s&p500 סיים בעליה של 11.4% ומדד הנאסד"ק בעלייה של 18% גם בתל אביב סיים מדד המעוף עם עלייה של 10.2%.
נקודה מעניינת שניתן היה להבחין בה בשנה החולפת, בעוד מרבית העליות היו במדדים העיקריים הן בארץ והן בארה"ב המדדים המשניים סיימו בעליות קלות בארה"ב או אף בירידות משמעותיות בישראל. כאשר המדדים העיקריים בארה"ב עלו בתשואות דו ספרתיות מדד הראסל 2000 המייצג את חברות הקטנות סיים רק בעליה קלה של 3.5%. גם בתל אביב בעוד מדד ת"א 25  סיים בעליה של 10.2% מדד ת"א 75 סיים בירידה של 9.8% ופתח פער שלילי של 20% למול המדד העיקרי בבורסה המקומית. בשנת 2015 ההתאוששות תגיע גם לחברות הבינוניות והקטנות ודווקא המדדים המשניים יהיו המעניינים ביותר להשקעה וע"כ ההמלצה היא להגדיל חשיפה דווקא במדדים המייצגים חברות בינוניות וקטנות כדוגמת מדד הראסל 2000 בארה"ב ומדד ת"א 75 המקומי.

בשנת 2015 ארה"ב תמשיך להוביל את ההתאוששות העולמית , שוק מניות בארה"ב ימשיך צפונה והוא השוק המניות המועדף להשקעה אם כי גם שאר השווקים במדינות המתעוררות יהיו חיוביים ,גם השוק המקומי צפוי להמשיך במסעו צפונה. בארה"ב הצמיחה לרבעון ג' עודכנה מעלה מרמה של 3.9% לרמה של 5% גם האינדיקטורים השוטפים מצביעים על גידול בצריכה הפרטית וקיטון במספר דורשי העבודה. בשוק הישראלי הצריכה הפרטית ממשיכה להתרחב ומסתמן גידול ברכישות בכרטיסי אשראי ,שיפור בנתוני התעסוקה ועלייה ראלית מתונה בשכר במשק, המשך מגמות אלו יתמכו בהאצה בצמיחה בשנת 2015 לקצב של 3.6%.

מחירי הנפט שצנחו בשנה החולפת כמו גם מחירי הסחורות ימשיכו להיות נמוכים גם בשנת 2015 ויגדילו את כוח הקנייה של הצרכנים ובבד בבד יסייעו לכלכלות המתעוררות להתאושש, הצמיחה בשווקים אלו תשתפר, עם זאת  חברות אנרגיה רבות יתקשו להתמודד עם מחירי נפט נמוכים דבר שיאלץ אותם להתייעל ולקצץ בעלויות, ההמלצה היא להתרחק ממניות של חברות אנרגיה. 
הריבית בארה"ב תעלה השנה ברבעון השני אם כי עדיין תהיה נמוכה ותיתן רוח גבית לשוק המניות. בישראל נראה את עליית הריבית הראשונה רק לקראת סוף השנה סביב הרבעון האחרון. סיום הדפסת הכסף והמשך שיפור הנתונים בארה"ב כמו גם תחילת עליית ריבית שצפויה שם ברבעון השני תוביל להמשך התחזקותו של הדולר למול המטבעות ברוב השווקים. השקל שהתחזק מול הדולר השנה ימשיך להתחזק אם כי בצורה איטית הרבה יותר ממה שחווינו עד כה כך שהחשיפה לדולר בתיקים צריכה להיות חיובית קלה עד ניטרלית.
לרווחי ההון המשמעותיים שאפיינו את האג"ח הממשלתי ב2014 עוד נתגעגע, הממשלתי השיקלי במח"מ הארוך עלו השנה בכ-15% והצמודים בכ-5%. בשנת 2015 השוק יתחיל להפנים תחילת העלאת ריבית בישראל לקראת הרבעון האחרון של השנה כך שהתשואות יתחילו לעלות ויהיו הפסדי הון קלים למחזיקים באג"ח הממשלתי. בתחום האג"ח הקונצרני יש להפחית את משקלו בתיקים זאת עקב תחילת עליית תשואות באג"ח הממשלתי דבר שישפיע גם על האג"ח הקונצרני. בעת הזו רצוי להתרכז באג"ח של חברות תזרימיות וחברות שנהנות מהתחזקות הדולר בעלי מח"מ קצר של 3 שנים לכל היותר.

 

שווקי המניות בעולם

הכלכלה הגלובלית- שוקי המניות בארה"ב שוברים שיאים חדשים ברמות המחירים על רקע נתונים חיוביים לגבי הפעילות הכלכלית, המשך מדיניות מוניטארית מרחיבה וכן ירידה במספר גורמי סיכון, שהעיבו בעבר על השווקים. האינפלציה נמוכה מאוד, שיעורי האבטלה באירופה עדיין גבוהים והצמיחה שברירית מה שמבטיח שהריביות הנמוכות יישארו באירופה לפחות בכל שנת 2015 וככל הנראה גם הרבה מעבר לכך.
על אף הרבעון החיובי, חשוב לזכור כי העליות לוו בתנודתיות רבה של השווקים, בעיקר באירופה.
בשנת 2015 צפויה הצמיחה של הכלכלה העולמית להאיץ מרמה של 3.3% השנה לרמה של כ-3.8%. בארה"ב צפויה עלייה בקצב הצמיחה לכ- 3% ובגוש האירו צפויה צמיחה מתונה של
כ-1.3%. במדינות המתעוררות, שאכזבו השנה עם צמיחה נמוכה של כ-4.4%, צפויה האצה קלה בצמיחה לכ-5%.
על רקע סביבת מאקרו תומכת (שיפור בצמיחה ושיעורי ריביות אפסיות) וביצועי החברות, סביר להניח כי שוק המניות השורי ימשיך גם בשנה הבאה למרות רמת התמחור הגבוהה שאין להתעלם ממנה.

ארה"ב- מרבית הנתונים ממשיכים להיות חיוביים – ארה"ב מתרחבת בקצב שנתי של 5% ברבעון השלישי של השנה. מדובר בצמיחה רבעונית החזקה ביותר מאז 2011. ההתאוששות בארה"ב צוברת תאוצה וזה בולט בנתוני שוק העבודה. הירידה החדה במחירי הנפט תורמת אף היא לרווחת הצרכן האמריקני. נתונים אלה מחזקים את ההערכה שהריבית בארה"ב תעלה במחצית שנת 2015.

אירופה – הנתונים הכלכליים בגוש האירו מוסיפים להצביע על פעילות ממותנת – כלכלת גוש האירו צמחה ברבעון השלישי בשיעור שנתי של 0.6%. הקצב אמנם נמוך אך מגמת שיפור קלה לאחר צמיחה של 0.3% ברבעון השני. סקרי הציפיות ובהם מדד מנהלי הרכש ומדדי אמון של צרכנים ועסקים פסימיים ומצביעים על התכווצות צפויה בפעילות במדינות אירופה.
בנאום שנשא נשיא ה ECB מריו דראגי, הוא שב והדגיש כי הבנק מוכן לנקוט בצעדים לא קונבנציונליים נוספים במאבקו נגד האינפלציה הנמוכה בגוש האירו. הצהרותיו האחרונות, על הכוונות להתחיל לרכוש אג"ח ממשלתיות הביאה לירידה נוספת בתשואות אג"ח ממשלתיות רבות בגוש האירו.

יפן – המדיניות המוניטרית והפיסקאלית המרחיבה תמשך. יפן נמצאת כבר בהגדרה של מיתון מזה שני רבעונים בשל המיתון דחה ראש ממשלת יפן שינזו אבה את השלב השני של העלאת המע"מ שתוכננה וכן קרא להקדמת הבחירות. בבחירות אלו הוא נבחר שנית וצפוי להמשיך ברפורמות אותן התחיל.
צעדים אלו של הרחבה פיסקאלית משפיעים על הצמיחה בטווח הקצר, אך מחלישים את היין מנגד. גם בצד המוניטרי נמשכת המדיניות המרחיבה. הבנק המרכזי מגדיל את רכישות האג"ח שלו ובכך לעודד את הצמיחה הנמוכה יחסית.

בסיכום רבעוני עלה מדד הדאו עלה ב-5.5% ו-7.5% בסיכום שנתי, S&P500 עלה ב-5.5% ו-11.4% בכל השנה והנסדא"ק עלה ב- 5.8% ו-18% בסיכום שנה.
מדד היורוסטוקס 600 הניב תשואה של 7.2% ומדד ה- DAX הגרמני המייצג את החברות המובילות בגרמניה עלה בכ-2.7% מתחילת שנה.
מדד הניקיי היפני שהיה המדד הטוב ביותר בשנה שעברה כאשר זינק בכ-57% עקב רפורמות מרחיקות לכת לשינוי מבנה הכלכלה, בשילוב עם הרחבה מוניטארית ופיסקאלית חסרת תקדים, עלה בשנה הקודמת בכ-7.1%.
מדד השווקים המתעוררים של MSCI הניב תשואה שלילית של 4.63%, כאשר מדדי המניות ברוסיה קרסו 44.9% מתחילת שנה ומנגד מדד ניפטי בהודו עלה 31.4%.

 

שוק המניות בארץ

ישראל - המשק והפעילות הריאלית המקומית:

דברים רבים שהם בעלי השפעה על הכלכלה ועל השווקים הפיננסיים קורים לאחרונה במשק הישראלי. הבחירות הוקדמו לחודש מארס 2015, השקל נחלש באופן משמעותי מול הדולר, מחירי הנפט בעולם ירדו בחדות, והאינפלציה בישראל עדיין נמוכה בהרבה מהיעד. 
בסה"כ הפעילות הכלכלית רושמת התאוששות ניכרת יחסית לתקופת הלחימה של מבצע צוק איתן.
כמעט כל האינדיקטורים האחרונים לפעילות היו חיוביים וביחוד אלו שקשורים לצריכה הפרטית.

 

שוק המניות המקומי

מדד ת"א 25 עלה ב-10.2% השנה בהמשך לעלייה של 12% בשנה הקודמת. ואולם, עיקר עליית המדד נבעה ממניית טבע שתרמה לו 6%, ומניות בזק ונייס שתרמו יחד 5% נוספים. ב-7 בדצמבר הגיע המדד לשיא של 1493.85 נקודות, גבוה ב-8% מהשיא הקודם שנרשם בדצמבר 2013.
בניגוד למדד ת"א 25 שעלה, מדדי המניות הבינוניות והקטנות- מדד ת"א 75 ומדד יתר 50- ירדו ב-9.8% וב-11.5% בהתאמה. מחזורי המסחר נותרו דומים לשנה שעברה והסתכמו בממוצע ב-1.2 מיליארד שקל ביום.
הבורסה קרובה לרמות שיא כל הזמנים. לאחר שעלתה במיוחד בחודשים פברואר, מרץ וספטמבר. חלק ממדדי המניות המקומיים נמצאים בעת הנוכחית ברמות שיא היסטוריות, המושפעות ככל הנראה, מהמגמה החיובית בשווקים המפותחים בכלל ובארה"ב בפרט. הגורמים המרכזיים המזינים את המגמה החיובית הם: הריביות הנמוכות במדינות המפותחות, כמו גם בישראל, אשר תומכים בתשואות הנמוכות בשוק אגרות החוב ומקטינים את האטרקטיביות של השקעה באפיק זה (המשמש כאלטרנטיבה להשקעה במניות).
המניות הבולטות השנה הם טבע, פרוטרום, נייס, אופקו ובזק. טבע גם בולטת במיוחד בתשואה שהשיגה מתחילת השנה עלייה של 65% בשער המניה.


 

 השוק הסולידי 

אינפלציה וריבית

בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה ברבעון הרביעי ברמה של 0.25%, ומתחילת השנה הריבית ירדה ב 0.75%. הורדות הריבית בשנה האחרונה נבעו בעיקר מהתחזקות השקל מול הדולר ומהרעה במצבו הכלכלי של המשק. בהחלטת הריבית האחרונה לשנה זו מעדכן בנק ישראל כי השפעות הורדות הריבית הקודמות טרם מוצו ולכן מותיר את הריבית ללא שינוי, אך מוסיף, שבנק ישראל עדיין בוחן כלים מוניטריים אחרים כדי להשיג את מטרות הבנק. לדעתנו, בנק ישראל ימשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה בשנה הקרובה ואף תיתכן הקלה כמותית במידה ותימשך התדרדרות במצב המשק.
חטיבת המחקר של בנק ישראל העלתה את תחזית הצמיחה לשנת 2014 ל 2.5% לעומת צמיחה של 2.3% בעדכון הקודם. העלאת התחזית נבעה בעיקר עקב עדכון (כלפי מעלה) של נתוני צמיחת התוצר במחצית הראשונה של השנה שפרסמה הלמ"ס, ומגידול ברכישות של מוצרים בני קיימא. על פי הערכת חטיבת המחקר של בנק ישראל, ההתאוששות של הפעילות מרמתה הנמוכה יחסית ברבעון השלישי של השנה עקב מבצע "צוק איתן" תבוא לידי ביטוי בקצב צמיחה גבוה יחסית ברבעונים הקרובים (החל ברבעון הרביעי של 2014).
 
סביבת האינפלציה הנמוכה נשארה גם ברבעון זה, שני המדדים האחרונים היו נמוכים מהציפיות ומדד המחירים לצרכן נשאר ללא שינוי בשנה האחרונה.
להערכתנו, ציפיות האינפלציה יעלו בטווח הקרוב בשל הפיחות בשקל, אל אף הירידה במחירי האנרגיה בתקופה האחרונה אשר תוריד את מחירי החשמל כבר בתחילת השנה.

ציפיות החזאים לאינפלציה ל- 12 החודשים הבאים, דומות לאלה הנגזרות משוק ההון, ועומדות על רמה של 0.6% בלבד. לעומת זאת, בנק ישראל מציין בהודעת הריבית שלו לחודש ינואר, שציפיות האינפלציה הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 החודשים הבאים עומדות על רמה של 1.1% גבוה יותר משאר התחזיות.

 

האפיק השקלי

ברבעון הרביעי של 2014 איגרות החוב השקליות הממשלתיות נותרו ללא שינוי , ומתחילת שנה רשמו רווחי הון גבוהים לאורך כל העקום בהתאם למגמת ירידת התשואות באג"ח של ארה"ב ומדינות אירופה בשנה האחרונה . מדד המק"מ לדוגמה נסחר בתחילת השנה בתשואה לפדיון של כ- 0.9% וכעת המק"מ לשנה נסחר בתשואה של 0.25% המשקפת יציבות ברמת הריבית לשנה הקרובה. בתום הרבעון השלישי מדד השחרים הארוכים מ-5 שנים נסחר בתשואה לפדיון של 2.21%, מדד השחרים שבין 2-5 נסחרים בתשואה לפדיון של כ- 0.78% ומדד השחרים הקצרים (עד שנתיים) נסחר בתשואה של כ- 0.27%, בדומה למק"מים. כעת התשואות עומדות על 2.26%, 0.85% ו- 0.35% בהתאמה המשקפות עליית ריבית בתחילת שנת 2016. להערכתנו הריבית תעלה לפני שנת 2016 ולכן החלק הקצר נסחר בתשואה נמוכה מדי.


האפיק צמוד המדד

האפיק הצמוד רשם ירידות שערים ברבעון האחרון, ותשואות שליליות מתחילת שנה מלבד החלק הארוך של העקום שרשם תשואה חיובית. ירידות השערים נבעו בעקבות האינפלציה האפסית מתחילת שנה ומציפיות אינפלציה נמוכות לשנה הבאה. מדד האיגרות הממשלתיות הצמודות בטווח של בין 0-2 שנים, ירד ב- 0.66% ברבעון הרביעי  . מדד האיגרות שבין 2-5 שנים ירד  בכ- 1.87% ומדד האגרות שבין 5-10 שנים ירד בכ- 1.44%. התנהגות העקומים (השקלי ביחס לצמוד) שיקפה את ציפיות המשקיעים לסביבת אינפלציה נמוכה בהמשך השנה. להערכתנו, ציפיות האינפלציה הנמוכות באפיק הצמוד מגדילות את האטרקטיביות של אפיק זה בעיקר בחלק הארוך של העקום, אנו ממליצים על החזקה שווה בין האפיק הצמוד לשיקלי.
 

האפיק הקונצרני

האפיק הקונצרני רשם ירידות שערים חדות ברבעון זה אשר מחקו את התשואות החיוביות שהניבו מתחילת שנה. ירידות השערים נבעו מחשיפה של חברות ישראליות למשק הרוסי ולמחירי הנפט, התדרדרות במצבן הפיננסי של כמה חברות במשק ומפדיונות גדולים בקרנות הנאמנות בחודש האחרון.
בדומה למגמה שהורגשה באג"חים הממשלתיים, גם בשוק הקונצרני האפיק השקלי הניב ביצועים עודפים ביחס לצמוד כאשר מדד התל בונד השקלי ירד ברבעון הרביעי בכ- 1% ומתחילת שנה רשם תשואה חיובית של 4%, בעוד שמדד התל בונד 60 ירד בכ- 3.06% ברבעון הרביעי, ומתחילת שנה עלה בכ 0.8%. מדד התל בונד בנקים הניב תשואה שלילית  של כ- 1% ברבעון הרביעי, ומתחילת שנה רשם תשואה חיובית של 1.3% הגבוה מבין מדדי התל בונד הצמודים.

לאחר תהליך ירידת השערים באג"ח הקונצרני, התשואות לפדיון בהן נסחרים המדדים הקונצרנים עלו במעט ביחס לרמות ההיסטוריות שלהן. מדד התל בונד 60 נסחר בתשואה לפדיון של 2.07% לאחר שבסוף שנת 2013 הוא נסחר בתשואה של כ- 1.3% למח"מ של כ- 4.18 שנים. המדד השקלי נסחר בתשואה לפדיון של כ- 3.2% למח"מ של כ- 3.21 שנים. מרווח התשואה מעל אג"ח ממשלתי של מדדי התל בונד עומד על כ- 2.02% עבור התל בונד 60 וכ- 1.59% עבור התל בונד השקלי. להערכתנו, המסחר התנודתי באג"ח הקונצרני ימשך בתקופה הקרובה, אך פתיחת המרווחים בתקופה האחרונה מתמחרת רמת סיכון ראויה יותר להשקעה באגרות החוב בדירוג בינוני, תוך ניתוח מעמיק של כל חברה בנפרד.


סחורות

נפט- מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI ירד מאז אוגוסט כמעט במחצית והוא עומד כעת על 54.12 דולר לחבית. הירידה בארבעת החודשים האחרונים במחיר הנפט הושפעה מתהליכים ארוכי טווח, אך רבים הופתעו מעוצמת הירידות. בין הגורמים המשפיעים על ירידת המחירים החדה: העלייה בתפוקת הנפט של ארצות הברית, התחזקות הדולר, רגיעה מסוימת במתיחות הגיאופוליטת באפריקה ובמזרח התיכון, בעיקר בגזרה האירנית, וכן האטה בביקושים ושינוי בתפיסה של סעודיה. פרשנים טוענים כי סעודיה מתכוונת לאפשר מחירי נפט נמוכים יחסית במשך השנתיים הקרובות, על מנת לעצור את ההשקעות והפיתוחים הטכנולוגיים בארה"ב שנועדו להגביר את תפוקת הנפט. הכוונה היא בעיקר לטכנולוגיית פצלי שמן שהקפיצה את התפוקה ונמשכת במלוא המרץ. אנליסטים מעריכים כי מחירי נפט של מתחת ל-75 דולר לחבית ומתחת לכך מעמידה בספק את הכדאיות הכלכלית של חברות המפיקות נפט מפצלי שמן והדבר יפגע בתעשייה. המשמעות היא שהעולם יקבל מחירי נפט נמוכים בטווח של השנה- שנתיים הקרובות, אך בטווח הארוך יותר סעודיה תשמר את מעמדה ומעמד קרטל הנפט אופ"ק, תפגע בפיתוחים הטכנולוגיים ותשמור על מחירים גבוהים. סיבה נוספת מבחינתם של הסעודים היא לפגוע בכלכלה האירנית הנשענת על מחירי נפט גבוהים.
מדינות העולם נחלקות משניים: מדינות שנהנות מהמחיר היורד של חבית נפט ומדינות שהירידה במחיר הסחורה מאיים על היציבות שלהן. רוב התעשייה בארה"ב ובסין נהנית ממחירי האנרגיה הנמוכים, אך היצרנים מסביב לעולם צריכים להתמודד עם ירידה פתאומית של מיליארדי דולרים בהכנסות. 
רוסיה כבר הודיעה כי במחירי נפט נוכחים של מתחת ל-60 דולרים לחבית, המדינה צופה ירידה של 4.5% בתוצר בשנת 2015.

 

מטבעות

מאז הפחתת הריבית של בנק ישראל בסוף יולי השקל פוחת ב-5.5 אחוזים מול סל המטבעות (12% מול הדולר לעומת ייסוף קל מול היין והאירו). חלק מהפיחות מוסבר ע"י התחזקות הדולר בעולם בעקבות התגברות האינדיקטורים החיוביים מארה"ב, וחלקו בעקבות הצמצום המהיר בפערי הריביות של השקל למטבעות הזרים.
מתחילת הרבעון התחזק הדולר אל מול השקל ב- 12% ואילו האירו והיין נחלשו ב-1.2% וב-1.6% אל מול השקל.

 

להורדת המסמך בפורמט PDF