דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

מידע שימושי לשירותך, לדעת כדי להיות בראש שקט

מידע זמין על כל סוגי הביטוחים, טפסים וכלים שימושיים לשירותך

רוצה להגשים את החלומות? מסלולי ההשקעה שיסייעו לך ליצור עתיד בטוח יותר

טופס הצעה

נציג מטעם הכשרה יחזור אליך בהקדם האפשרי
פעולה לא בוצעה עקב תקלה במערכת, אנא נסו במועד מאוחר יותר.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​מגוון האפשרויות הקיימות כיום מבלבל גם את המומחים הגדולים. אז איך בכל זאת ניתן לבחור היכן להשקיע את הכסף? התשובה לכך נעוצה במספר משתנים, גם אישיים וגם כאלה הקשורים ישירות בשוק הפיננסי אבל מגמה אחת ברורה וקהל המשקיעים מצביע בכסף: תוכניות החיסכון בקרב חברות הביטוח זוכות לפופולאריות גבוהה ומתגברת.

מי שיש לו סכום כסף קיים או שמתכנן להתחיל לחסוך עומד פעמים רבות מבולבל בפני האפשרויות השונות. מהו אפיק ההשקעה הכי בטוח? היכן יתקבלו התשואות הגבוהות ומה המסלול המומלץ ביותר? על שאלות אלו קשה מאוד לענות מאחר ותשובות נעוצות הן בהעדפות ובצרכים אישיים והן במשתנים בלתי ידועים. יחד עם זאת, כדי לפשט את העניינים ולהקל עליכם בהתלבטות ריכזנו עבורכם את ארבעת מסלולי ההשקעה הנפוצים, על יתרונותיהם וחסרונותיהם. תשפטו בעצמכם.

 

1. ניהול תיק עצמאי

treecoins.jpgלמי זה מיועד? במילה אחת: למומחים. ובמשפט שלם: כדי לנהל תיק עצמאי יש צורך בידע עמוק בשוק ההון והרבה מאוד זמן פנוי. בהנחה וזמן לא חסר לכם, ודאי תגלו שידע הוא המכשלה העיקרית. לא בכדי ניהול השקעות הינו מקצוע בפני עצמו וכדי להיות עם אצבע על הדופק צריך להיות מחוברים למסכים שעות ארוכות ולהקפיד על פגישות עם חברות שונות לפני כל השקעה. שימו לב שבמידה ויש לכם רווחים ואתם עוברים מאפיק השקעה אחד לאחר תצטרכו לשלם מס הכנסה על הרווחים בכל מעבר.

פוטנציאל הצלחה: מי שיש לו את הזמן והידע הדרוש יכול להצליח ולעיתים, אפילו מאוד. מי שלא עוסק בכך ביומיום קרוב לוודאי שימצא את עצמו עד מהרה מדשדש מאחור, עם רווחים והפסדים ארעיים ולא עיקביים.


 
2. השקעה דרך הבנק באמצעות תוכנית חיסכון ופיקדונות

למי זה מיועד? לכל מי שמעוניין לשמור על הכספים שלו בחשבון הבנק האישי, תוך כדי שהם נמצאים תחת ניהול פיקדון או תוכנית חיסכון בנקאית. תוכניות החיסכון בבנק לא נמצאות תחת ניהול שוטף אלא משיאות תשואה בהתאם לריבית ולמשך התוכנית וצמודות למדד.

פוטנציאל הצלחה: מאחר וריבית בנק ישראל נמצאת היום בשפל היסטורי של 0.1%, אם תבחרו לנהל תוכנית חיסכון דרך הבנק תגלו שהריבית שתקבלו נמוכה מאוד עד כדי אפסית. אם אתם מעוניינים לקבל ריבית גבוהה מעט יותר תצטרכו לסגור את הכסף לטווח ארוך יותר וגם אז ללא נקודות יציאה בדרך כלל ובמידה ותזדקקו בכל זאת לכסף תאלצו לשלם קנסות יציאה ושבירה.

 

3. ניהול תיק בבית השקעות

למי זה מיועד? לבעלי ממון. בית השקעות לא מקבל כל אחד כלקוח ומתרכז בעיקר במי שיש לו סכומים מאוד גדולים לניהול. גם במקרה זה, במידה ואתם מחליטים לעבור מבית השקעות אחד לאחר, תצטרכו לשלם מס הכנסה על הרווחים שצברתם באותו תיק ולעבור לנהל את הכספים בבית השקעות אחר.

פוטנציאל הצלחה: הפוטנציאל קשור קשר ישיר לאופי התיק, לרמת הסיכונים אליו הוא חשוף ולנסיון ואיכות מנהל התיק. מאחר והוא מנהל כל תיק באופן פרטני העמלות שהוא יצליח להשיג מול הבנקים ישתנו בין תיק לתיק בהתאם ל"כובד" הפיננסי של כל אחד. בנוסף, יש לזכור שדמי הניהול אותם תשלמו אינם נמוכים.

 

4. תוכנית חיסכון בחברות הביטוח

grafs.jpgלמי זה מיועד? לכולם. מתאים גם למי שיש סכום גדול להשקעה וגם למי שרוצה לחסוך החל מ 300 ש"ח בלבד בחודש, אותם ניתן להפקיד אפילו בהוראת קבע פשוטה. תכניות החיסכון (או הפוליסות הפיננסיות בשמן השני) נכנסו לשוק בשנת 2008, אז נתן משרד האוצר אישור לחברות הביטוח לנהל אותן. הרעיון מאחוריהן הוא שימוש בכח של המספרים: במקום שיהיה מנהל תיקים לכל לקוח בנפרד, כספי הלקוחות משוייכים למסלולי השקעה, המוגדרים לפי רמת הסיכון, לה הם רוצים להיות חשופים (נמוכה, בינונית או גבוהה) ומנוהלים לפי פילוחים אלו יחד על ידי מנהל השקעות מנוסה ומקצועי מאוד. בצורה זו, במקום שבתיק ינוהלו מאות ואף אלפי שקלים של לקוח אחד, הוא הופך לתיק בהיקף של מליארד שקלים ויותר, השייכים למספר גדול מאוד של לקוחות, יחד. "היתרון בכך מגיע לידי ביטוי ביכולת המיקוח של חברת הביטוח מול הבנקים" מסביר יוסי אפרתי, סמנכ"ל ההשקעות בהכשרה חברה לביטוח, "בזכות הכסף הרב המנוהל בכל מסלול השקעה, יכולה חברת הביטוח להוריד משמעותית את עמלות הקניה והמכירה של ניירות הערך עבור לקוחותיה ולחסוך מכיסם כסף רב". בנוסף, דמי הניהול ידועים מראש ובעיית הנזילות למעשה לא קיימת: "לתוכניות חיסכון אין קנסות יציאה ואפילו לא תשלומי מס שוטפים, במידה ומחליטים לעבור בין מסלול אחד לאחר. תשלום מס מתבצע רק בנקודת היציאה הסופית וכמובן רק על הרווחים שהצטברו מתחילת החיסכון. משקיעים שמחליטים לפתע שהם מעוניינים לפדות את הכסף, בין אם עבור בר-מצווה של הבן, טיול בחו"ל, מימון דירה או כל צורך אחר, יכולים פשוט להעביר בקשה לחברה ואנו מחוייבים להעביר להם את הכסף לחשבון תוך 7 ימי עסקים לכל היותר" מתאר אפרתי.

פוטנציאל הצלחה: גם כאן פוטנציאל התשואה קשור ישירות למסלול הנבחר. מסלול סולידי שמשקיע באג"ח יניב תשואה נמוכה יותר, מסלול גמיש שמשלב בין השקעה במניות ובין אג"ח יניב, על פי רוב, תשואה גבוהה יותר ואילו למסלול מנייתי (מעל 90% מניות) יש פוטנציאל מאוד גדול לרווח, אך בהתאם, גם להפסד אך יש לזכור כי כספים אלו מושקעים בשוק ההון בדומה לתיק מנוהל בבתי ההשקעות והינו חשוף לתנודתיות השוק. לפי נתוני הכשרה חברה לביטוח, למעלה מ 80% מהמחזיקים בתוכנית חיסכון בוחרים להשקיע את כספם במסלול הגמיש, מתוך ידיעה שהם יכולים תמיד לעבור. אם תוסיפו לכך גם את העמלות הנמוכות ודמי הניהול הקבועים והמוזלים, תגלו שפוטנציאל הרווח שלכם לאורך זמן משתלם מאוד.

 

מעוניין בתוכנית חיסכון והשקעה?​​

​​​​​